Láttatok már romos középkori várat újjáépülni? Aki most jár először a Diósgyőri várban, azt gondolhatja, milyen szép, milyen szépen megmaradt. Pedig nem. Ha megnézzük a régi képeket, nagyon látványos a különbség. Rengeteg munkával rekonstruálták a valamikori vár falait, belső tereit és ma már egy nagyon szórakoztató vezetéssel élhetjük újra a középkor hangulatát. Érdemes felkeresni és egy vezetett túra keretében végigjárni az ódon/új termeket, mert a vár népe rendkívül szórakoztató módon mutatja be nekünk. Megkerestem a 2008-as fotóimat is, hogy megmutassam a bámulatos változást, az új képekkel pedig bemutatom mennyire király lett a Diósgyőri vár!

Magyarország BAZ megye Miskolc Diósgyőr vár

Hol található? Magyarországon, BAZ megyében, Miskolcon, a Diósgyőri városrészben. Térképen ITT.

Több hatalmas, új parkolót alakítottak ki az autóval érkezőknek, de busszal, villamossal is megközelíthető a vár a városból. A parkoló ingyenes, és ha a távolabbiban állunk meg, akkor végig sétálhatunk egy vadonat új épület mellett.

A vár szomszédságában – részben a Várfürdő területét is elfoglalva – 2015. augusztusára készült el a Lovagi Tornák Tere, ahol lovas rendezvényeket, lovagi tornákat, sporteseményeket tartanak, emellett szabadtéri színházi előadások, koncertek megrendezésére is alkalmas.

Magyarország BAZ megye Miskolc Diósgyőr vár

A jegypénztár egy szépen felújított házban van a várhoz vezető út mellett. Belépő árak:

Jelmezes tárlatvezetésre is jogosító jegyek:

  • felnőtt – 1500 Ft
  • gyermek, diák, nyugdíjas – 1200 Ft

Tárlatvezetésre nem jogosító, kedvezményes jegyek:

  • 50 %-os felnőtt jegy – 750 Ft (18-26 év közötti fiatalok, vagy legalább két gyermekkel érkező szülők részére)
  • 50 %-os gyermek, diák, nyugdíjas jegy – 600 Ft (6-18 év között és 62-70 év között vehető igénybe)
  • 70 év felett a belépés ingyenes, de tárlatvezetéshez meg kell venni a teljes árú nyugdíjas jegyet
  • 6 év alatt a belépés ingyenes

A vár bejárható egyénileg is. De tárlatvezetéssel sokkal szórakoztatóbb!

Magyarország BAZ megye Miskolc Diósgyőr vár

Kutyákra vonatkozó információt nem találtam a honlapon, ezért valószínűleg ebek nem mehetnek be. A várban vannak mozgáskorlátozott liftek, melyek korlátozottan elérhetők, babakocsival a vár nem akadálymentes. Sőt, elég sok lépcsőn kell felmenni a várudvarra, erre is készüljetek. Meghát a toronyban sincs lift.

Magyarország BAZ megye Miskolc Diósgyőr vár

A vár Nagy Lajos király uralkodása idején élte fénykorát, ezért az ő szobra található a vár előtti parkban.

És akkor jöjjön egy régi kép ugyanebből a szögből, Nagy Lajos király szobra mellől:

Magyarország BAZ megye Miskolc Diósgyőr vár

A jobb oldali torony még mindig csonka, viszont a vár falainál nagyon látványos a különbség.

Akkor hát menjünk be a várba, ahova a széles várárok felett hosszú, karcsú betonhíd vezet át. Régen:

Magyarország BAZ megye Miskolc Diósgyőr vár

És most:

Magyarország BAZ megye Miskolc Diósgyőr vár

A Diósgyőri vár falai a Szinva-patak völgyéből kiemelkedő szikladombra épültek. Anonymus a 13. századi Névtelen krónikás említi, hogy itt már a honfoglalás idején állt egy földvár, amelyet 1241 körül a tatárjárás idején pusztíthattak el. IV. Béla király a tatárjárás után kedvelt hívének, Ernye bánnak adományozta a helyet. Ernye bán fia, István nádor volt az első, ovális gyűrűvel övezett, két kerek toronnyal ellátott kővár építtetője.

Magyarország BAZ megye Miskolc Diósgyőr vár

Alul valószínűleg műhelyek lehettek egykoron, a várat kiszolgáló cselédség és a mesterek házai, melyek nagyjából még ma is felfedezhetőek. Ezen a részen nem történt változás az elmúlt években.

Magyarország BAZ megye Miskolc Diósgyőr vár

Viszont az tornyok közötti falak újra felépültek, és újra a vár termei vannak az ablakok mögött. Bár nagyon szépen megcsinálták, korabelinek tűnik az egész, de tulajdonképpen azért látszik, hogy meddig volt az eredeti fal, és honnantól van az újonnan hozzáépített.

Magyarország BAZ megye Miskolc Diósgyőr vár

Ezen a helyen gyönyörködött a természet és a nyári lenyugvó nap szépségében Petőfi Sándor 1847. július 8-án, amikor Felsőgyőrben (Majláth) már este 8 órakor harangoztak. Az élményt az Alkony című versében örökítette meg:

Olyan a nap, mint a hervadt rózsa,
Lankadtan bocsátja le fejét;
Levelei, a halvány sugárok,
Bús mosollyal hullnak róla szét.

Néma, csendes a világ körűlem,
Távol szól csak egy kis estharang,
Távol s szépen, mintha égbül jönne
Vagy egy édes álomból e hang.

Hallgatom mély figyelemmel. Oh ez
Ábrándos hang jólesik nekem.
Tudj’ isten, mit érzek, mit nem érzek,
Tudja isten, hol jár az eszem.

Magyarország BAZ megye Miskolc Diósgyőr vár

A sok lépcső leküzdése után egy átjáró folyosón keresztül jutunk a felső várudvarra.

Magyarország BAZ megye Miskolc Diósgyőr vár

Régen ez a látvány fogadta a látogatókat:

Magyarország BAZ megye Miskolc Diósgyőr vár

Ma pedig ez a látvány. A csonka torony ugyanaz, de a többi… nagyon szép lett!

Magyarország BAZ megye Miskolc Diósgyőr vár

2014-ben a várat 2,7 milliárd forintos beruházással újjáépítették, melynek során nemcsak a romok konzerválása, hanem a továbbépítése, rekonstrukciója is megtörtént. A vár két szint magasságig újra felépült, a délnyugati torony kivételével. A délnyugati torony még jóval régebben, egy villámcsapás miatt rongálódott meg, ezért és az antik hatás kedvéért a tornyot nem állították helyre. A másik három újjászületett palotaszárnyban helyreállították Közép-Európa legnagyobb lovagtermét, a várkápolnát és a királynék lakótermét is. A felújítás eredeti tervek és korabeli festmények alapján készült.

Magyarország BAZ megye Miskolc Diósgyőr vár

A földszinten műhelyek vannak, ahol középkori mesterségekkel ismerkedhetünk.

Magyarország BAZ megye Miskolc Diósgyőr vár

A középkori fémművesség körébe tartozott a kovácsmesterségen kívül a fegyver- és páncélkészítés, a réz- és bronzművesség, de még az ezüst- és aranyművesség is. A lovagvár hangulatához illően itt a hangsúly a fegyver-, és páncélkovács mesterségre helyeződött. A Fémműves műhelyben a lovagkor és a reneszánsz támadó és védő fegyverei sorakoznak, melyeket a látogatók a mester segítségével ki is próbálhatnak.

Magyarország BAZ megye Miskolc Diósgyőr vár

Sejtelmes fények és hangok jelzik az alkímia titokzatos világát, melyről elsőként mindenkinek az aranycsinálás jut eszébe. Az arany előállítása mellett az alkimisták fáradhatatlanul keresték a bölcsek kövét, és az örök élet titkát is, amihez nagyon sok gyógynövényre is szükségük volt. A torony legbelső szobájában ebbe a különleges világba leshetnek be a látogatók, a modern kor eszközeivel pedig egy bájital is keverhető, melyet jóízű tréfaként elküldhetnek az ismerősöknek. A gyógynövényes szobában pedig isteni illatfelhő várja a betérőket.

Magyarország BAZ megye Miskolc Diósgyőr vár

A vár vezetett túrája az egyik lépcsősor mellől indul, ahogy a tábla jelzi. Az ide érkező vendégek számára felejthetetlen élményt nyújt az udvarhölgyek és a lovagok kísérete. A vár népe izgalmas, szórakoztató módon mesél a Diósgyőri vár történetéről, a falai között zajló diplomáciai eseményekről, szövődő szerelmekről, intrikákról, cselszövésekről, a középkori mindennapokról.

Tárlatvezetés indul:

  • május 1-től – október 31-ig mindennap félóránként. (Első tárlatvezetés indulása 9:30, utolsó tárlatvezetés 17:00 óra.)
  • november 1-től – április 30-ig mindennap óránként. (Első tárlatvezetés indulása 10:00, utolsó tárlatvezetés 16:00 óra.)

Magyarország BAZ megye Miskolc Diósgyőr vár

Amíg a csoport indulására várunk, az árkádok alatt különböző szórakoztató elemekkel tölthetjük az időt, illetve kulturált, tiszta mosdó is van. Van képeslapküldő fotóautomata, a gyerekeknek játékok, és két nagy trón, melyben helyet foglalva királyul érezhetjük magunkat.

Régen a trónok még máshol voltak, mára tető alá kerültek és a kis “királyfi” is megnőtt azóta. 🙂

Magyarország BAZ megye Miskolc Diósgyőr vár

A tárlatvezetést korhű ruhába öltözött kisasszonyok, szolgálók, lovagok, udvari bolondok és más udvari népek tartják. Természetesen a korhű ruhához korhű beszéd is társul, egészen érdekes és izgalmas az akkor szófordulatokat hallgatni. Valamint bravúrosan oldják meg az olyan szavak behelyettesítését, melyek “azidőben” még nem léteztek (autó, fénykép, videó, stb.). Ezért érdemes részt venni a tárlatvezetésen, mert nagyon szórakoztató az egész. És gondolom minden tárlatvezető másképp mutatja be a várat, egészen más stílusban beszél egy lovag, meg egy szolgálólány. (Lehet, hogy többször is érdemes végigmenni?)