Az utóbbi időben divatba jöttek a libegők itthon, Magyarországon is. Míg régen csak a bp-i, Zugligeti libegő “létezett” (és mekkora szám volt utazni vele!), most már az országban összesen hat helyen élvezhetjük a libegőzést. Egyik “új” libegő a lillafüredi, mely a második leghosszabb az országban. Igaz, a domb, melyre felvisz … hát nem egy nagy látványosság, de elég jó sport- és kalandparkot építettek köré. Valamint lehet túrázni, kerékpárral lezúgni a lejtőn, van roller is. Szóval érdemes megkeresni és libegni vele egyet! Mutatom milyen!
Hol található? Magyarországon, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, a Miskolc melletti Lillafüred szélén, térképen ITT.
Megközelíteni talán egyszerűbb gyalog, ha az egyik lillafüredi parkolóban hagyjuk az autót, vagy a helyi busszal, aminek több megállója is van még kifelé. A Palota Szállótól a táv kb. 20-25 perc séta, de a Szent István-barlangtól már csak 10-15 perc. És gyalog Hermann Ottó egykori nyaralója is útba esik, melyben emlékházat hoztak létre. A kiállítás két szobában mutatja be a múzeum névadójának életét, munkásságát, miskolci és hámori-lillafüredi kötődéseit. Az emlékház kertje pedig tavasztól őszig színes múzeumpedagógiai programok helyszíne.
Szóval séta, mert a libegőhöz vezető útra behajtani tilos.
Sokat kell menni kifelé, az út elég hosszúnak tűnik. De aztán az út mentén egy családiház festése már messziről elárulja, hogy jó helyen járunk.
Majd az alsó állomás is kitűnik a takarásból. Nem egy nagy építmény, csupán egy visszafordító állomás egy kis tetővel.
A pénztár az alsó állomás túloldalán van egy kis faházban. Sok információ is ki van írva, többek között a nagy betűkkel írt dátum (a nyitva tartás alatt) a következő karbantartás időpontját mutatja.
Jegy árak:
csak egy útra:
- felnőtt 1200,-Ft
- gyermek, diák, nyugdíjas 1000,-Ft
oda-vissza retúr:
- felnőtt 1500,-Ft
- gyermek, diák, nyugdíjas 1300,-Ft
Kerékpár szállítás 500,-Ft/db.
Kisállat szállítás 1500,-Ft.
Három évesnél fiatalabb gyermek ingyenesen utazhat az őt kísérő felnőtt ölében. 3 – 18 éves korig kedvezményes gyermek vagy diákjeggyel használható a Libegő. 130 cm-nél alacsonyabb gyermek kizárólag felnőtt kíséretében utazhat. A diákkedvezmény 18. évet be nem töltött diákoknak, kizárólag érvényes diákigazolvány bemutatása esetén adható. A 18. életévüket betöltött utasaink teljes árú menetjeggyel utaznak. (Halkan megjegyzem, ez mennyire unszimpi, hiszen egy 18. évét betöltött ifjú, ha évvesztes, akkor harmadikas (11. osztályos) gimnazista, de akár másodikas is lehet. Elmennek az osztálytársakkal, aztán van akinek elfogadják a diákigazolványát, van akinek nem…) Nyugdíjas kedvezmény érvényes nyugdíjas igazolvány felmutatásával vehető igénybe.
Fizetni lehet készpénzzel, bankkártyával, SZÉP kártyával (szabadidő zseb).
De mi is ez? Ez egy egysebességes ülőlift (libegő). A folyamatosan haladó drótkötélpályán sok-sok 2 személyes ülőke jár körbe-körbe, melyek fixen rögzítve vannak a drótkötélen.
Apró hátránya is az, hogy az ülőkék fixen rögzítve vannak, beleértve a visszafordító szakaszt is, ezért a felvonó utazó-sebességének is kicsit lassabbnak kell lennie a biztonságos ki- és beszálláshoz. De másfelől ez előny is lehet, hiszen tovább tart a libegőzés, a fák közötti repülés.
Általában minden ilyen libegőnél fel van festve, hogy pontosan hova kell állni ahhoz, hogy a megfelelő helyen érkezzen a hátsónk alá az ülés. A helyezkedésben a libegő munkatársai is segítenek. Sőt az ülést is elkapják, amíg lehuppanunk.
És ha a megfelelő helyen belehuppantunk a libegő ülésébe, már csak a lábtartót kell lehajtani, és kezdődhet a hangtalan suhanás a fák között.
Az első oszlopok egészen kicsik, ráadásul feszítő funkciójuk van, hiszen a tárcsák alatt halad a drótkötél.
Aztán ahogy elindulunk felfelé, kicsit megnőnek az oszlopok is. De nem vészes egyáltalán. Nem mondom, hogy súlyos tériszonnyal nem jelent kihívást a libegőzés, de mivel ülni lehet, a lábtartóban kapaszkodhatunk is, így azért nem annyira félelmetes, és érdemes leküzdeni a félelmeinket.
A kötélpályás felvonó amellett hogy környezetbarát, csendes és biztonságos, igazi turisztikai kuriózum.
A lillafüredi libegő különlegessége, hogy a Bükki Nemzeti Park területén keresztül repít fel a Jávor-hegyre, és útközben gyönyörködhetünk a Szinva patak völgyében, illetve a Natura 2000 védelem alatt álló természeti kincsekben. Persze majd inkább lefelé lesz jobb a kilátás, de felfelé is szép a látvány.
A libegő 2015-ben épült, tengerszint felett 333 méterről indul és 606 méteres magasságba repít fel.
A sok kis kétszemélyes ülés oldalán lévő kampónak pedig fontos szerepe van, ugyanis kerékpárt is lehet szállítani a libegővel fel a dombra.
Libegőzni mindenhol nagyon jó dolog! Hangtalanul suhanni a hatalmas fák lombja között, hallgatni a madárcsicsergést, a szél zúgását, élvezni a repülést – fantasztikus érzés! 🙂
Kutyások figyelmébe a szabályzatból: “A függőszékben állat szabadon nem szállítható. Kisállat szállítása ketrecben megengedett, ennek kapcsán kérje a kezelők segítségét!” És a szállítás ára 1500.-Ft, tehát drágább mint az embereké.
És hamarosan feltűnik a felső állomás, kb. 16-18 perc libegés után megérkezünk a Jávorhegyre.
A kiszállás előtt még készül rólunk egy fantasztikus sztárfotó is. Ezen a ponton kell pózolnunk, fintorognunk, vagy csak szimplán mosolyognunk, attól függően, mint szeretnénk viszont látni a fotón. A fotót kérhetjük különböző méretekben, vagy akár kulcstartó és hűtőmágnes formájában is.
Ilyen fotómasina lefelé is van az utolsó oszlop után. Ha a felső kép nem sikerül jól, alul még rájavíthatunk. 🙂
A felső állomás munkatársa várja az utasokat, és segít a kiszállásnál.
A földet érés helye és a terület elhagyásának útvonalai jól láthatóan fel vannak festve a deszkákra, a balesetek elkerülése érdekében. De a munkatársak is nagyon kedvesek, és segítenek akinek kell.
Kiszállás után pedig az ülés már fordul is vissza a nagy tárcsa körül, és indul újra lefelé.
A felső állomás csak egy kis visszafordító, és ki-, beszálló hely. Minden jól ki van táblázva, fel van festve, mikor merre kell menni. Egyik oldalon a kiszállás, a másik oldalon a beszállás van.
A csúcsról számos túraútvonal indul a Bükk lankái között, valamint kialakításra került egy tematizált túraútvonal is, az Oxigén sétakör. A felső állomástól induló és oda is érkező 7 kilométeres túra során, kihasználva Lillafüred és a Bükk klimatikus gyógyhelyi hatásait, könnyed frissítő sétát tehetünk, aminek során megismerkedhetünk a vidék változatos állat- és növényvilágával is.
Az Oxigén sétaút tervezésekor fontos szempont volt, hogy informáljon és élményekkel gazdagítson, oktasson és szórakoztasson. Útvonalán feltárul előttünk a régió egyik legismertebb természeti szépsége, a Natura 2000 védelem alatt álló szikla, Fehérkőlápa, mely a Lillafüredet rejtő völgy délkeleti oldalán található. Fehérkőlápáról felejthetetlen kilátás nyílik a Szinva-völgyre, illetve a szemközti hegyoldalakra is. Az állomáspontok berendezései és információs eszközei a látogatók minden érzékszervére hatnak, érdekesek, ezért érdemes végigtúrázni a körúton.
Túra után pedig – ha nagyon elfáradtunk – lefelé is mehetünk libegővel. De a felső és alsó állomás között kellemes sétaút vezet le az erdőben is, úgyhogy lefelé választhatjuk a gyalog módszert is.
A beszállás helye jól fel van festve, ha a sárga lábnyomokra állunk, pont jó helyre fog érkezni a libegő ülése.
Aztán lefelé is kezdődhet a repülés, a hangtalan suhanás a fák lombja között.
Az alsó állomástól pár száz méterre komplett kalandparkot is kiépítettek rengeteg élményelemmel. Ennek egyik élményeleme a libegő és a túrázás, de van itt segway, zipline, oszlopokon és egy épületben “hagyományos” kalandpark – drótköteles akadálypálya, ejtő gép, szabaduló szoba, lézer harc, focisuli, műfüves focipálya, kerékpár bérlés, játszótér, légvár, vízi dodzsem, monster bike és hegyi roller is.
A kerékpárokat az ülések tartórúdjából kiálló villán lehet felakasztva szállítani. Így kényelmesen fellibeghetünk a bicajjal együtt, lefelé pedig lehet zúzni a göröngyös lejtőn.
A hegyi rollerezés itt is nagy élmény, de kicsit másképp működik, mint Ausztriában.
“A lejtőkön, lankás vidéken, vagy épp meredek vízmosásokban és sziklákkal csipkézett kacskaringós ösvényeken használt tereprollerek ma még Magyarországon különleges csemegének számító, új típusú, tartalmas szórakozást kínálnak az egész családnak. A szolgáltatás csak vezetett túrákon, profi túravezetők segítségével vehető igénybe.” (Idézet a dvtkpark.hu oldalról.) A vezetett túrák naponta 11, 14, hétvégén 17 órakor is indulnak. És csak 16 éves kor felett lehet kipróbálni.
Lefelé itt is szebb a kilátás, csupa erdőt láthatunk magunk előtt mindenfelé. A szemben lévő dombokon – illetve bocsánat, mivel a Bükk hegység, akkor a szemben lévő és a körben látható hegyeken végtelen erdők vannak. A zöld sok árnyalata megnyugtatja idegrendszerünk. Állítólag. 🙂
A természet gyógyító hatását tudományos bizonyítékok is alátámasztják. Az erdőben sétálva csökken a stressz, javul a kedvünk, lenyugszunk, és boldogabbak lehetünk. Sőt! A japánok nevet is adtak ennek, erdőfürdőzésnek hívják, náluk ez a sinrin-joku, amikor az emberek megmerítkeznek a fák által kibocsátott illóolajok párájában.
Szóval ebben is lehet részünk ezen a libegőn. Hát nem nagyszerű? 🙂
Technikai adatok:
- építés éve: 2015
- alsó állomás: 333 m
- felső állomás: 606 m
- szintkülönbség: 273 m
- az út hossza: 1080 m
- oszlopok száma: 11 db
- ülések száma: 100 db
- utazó sebesség: 4 m/s
- az út hossza: kb. 13-16 perc
Szóval, ha már úgyis Lillafüreden vagytok, érdemes megkeresni a libegőt! Bár így utólag már én is azt gondolom, elég az egyik utat libegni, a másik meg túrázás. És ha összekötitek a kirándulást a kalandparkkal és a Szent István cseppkőbarlanggal, akkor meg is van az egész napos program.
És ha szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is.
Az információk egy része a https://dvtkpark.hu, a https://szallas.hu, a libegopark.hu oldalakról származik.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: