Szeretem a libegőket! Kényelmesen ülve, hangtalanul suhanni a magas fenyők között, miközben érezzük a lengedező szelet, a napfény melegét – csodálatos élmény. Olyan, mintha repülnénk. És közben lélegzetelállító panorámában gyönyörködhetünk (lefelé). Szóval szeretem. Tériszonyos vagyok, de soha, semmilyen problémám nem volt a libegőkkel. Eddig. Ezen a libegőn, egy idő után bizony mellém ült a majré már fölfelé is, és a lefelé út még vissza volt… De ez ne vegye el senki kedvét! A Csorba-tó melletti libegő a Predné Solisko csúcs közelébe szállítja a kirándulók hadát, és hatalmas élmény utazni vele! Mutatom milyen!
Hol található? Szlovákia északi részén, a lengyel határ közelében, az Eperjesi kerületben, a Poprádi járásban, a Magas-Tátra déli lejtőjén, Csorbató (Štrbské pleso) település mellett. Térképen ITT.
Megközelíthető autóval is (csakhát a szerpentinek, meg a parkolás…), de sokkal könnyebb vonattal. Nyugatról Liptószentmiklós vagy keletről Poprád felől érkezve, Csorba település vasútállomásáról fogaskerekű vonattal lehet felmenni, vagy Tátralomnic és Ótátrafüred felől a “tátrai villamossal” (ami egy sima villanyvonat, csak villamosnak hívják). 🙂 (És a vonatjegy nagyon olcsó!)
Csorbató üdülőfaluból kisétálva először a jegypénztárat fogjuk megtalálni, a nagy síugró sáncok mellett.
Nyáron, szép időben elég sokan gondolják úgy, hogy a libegőzés remek élmény és jó összekötni egy túrával. Az infocentrumban beszerezhetjük a helyi prospektusokat, és mosdó is van az épületben.
Mellette pedig szokás szerint nagy térképen áttekinthetjük a túra-útvonalakat, a turista jelzéseket, és a libegő útvonalát is.
Aztán indulhatunk megkeresni a libegőt, mert kicsit feljebb van, nem a pénztárnál.
A lanovka alsó állomása csak egy kis fordító állomás, nincs épület hozzá, csak a kezelők bódéja.
A bejáratnál a mágneskártya segítségével mehetünk át a forgón. Kis tábla figyelmeztet arra, hogy ha egyedül megyünk, középre üljünk, ne a szélére. Ha többen vagyunk, akkor is nagyjából egyensúlyozzuk ki a libegő ülését.
A beléptető kapu után még egy kis kapu állja az utunkat. Mivel négy üléses a libegő, a négy kis kapu mögött elrendeződhetünk, hogy hova szeretnénk ülni, illetve ha sokan vagyunk, négyesével beállhatunk, míg megérkezik a következő ülés.
A kis kapuk csak akkor nyílnak, amikor az előző ülés már lement, és jön a következő.
Általában minden ilyen libegőnél fel van festve, hogy pontosan hova kell állni ahhoz, hogy a megfelelő helyen érkezzen a hátsónk alá az ülés. Hát a felfestés itt elég konkrét…
És ha a megfelelő helyen belehuppantunk a libegő ülésébe, már csak a lábtartót kell lehajtani, és kezdődhet a hangtalan suhanás a fák között.
Az alsó állomás 1386 méteres tengerszint feletti magasságban található, innen indul a libegő a Predné Solisko csúcs közelébe.
De mi is ez? Ez egy egysebességes ülőlift (libegő). A folyamatosan haladó drótkötélpályán sok-sok 4 személyes ülőke jár körbe-körbe, melyek fixen rögzítve vannak a drótkötélen.
Apró hátránya is az, hogy az ülőkék fixen rögzítve vannak, beleértve a visszafordító szakaszt is, ezért a felvonó utazó-sebességének is kicsit lassabbnak kell lennie a biztonságos ki- és beszálláshoz. De másfelől ez előny is lehet, hiszen tovább tart a libegőzés, a fák koronája közötti repülés.
Márpedig az nagyon jó dolog! Hangtalanul suhanni a hatalmas fenyők lombja között, hallgatni a madárcsicsergést, a szél zúgását, élvezni a repülést – fantasztikus érzés! 🙂
Egy kis meglepi, hogy bár fölfelé libegőzünk, mégis a libegő útja itt lefelé fordul, átlibeg egy völgy fölött, hogy aztán ismét fölfelé induljon.
És a völgy után valahogy összemennek a magas fenyők, itt már csak alacsonyak vannak. Lassan elérjük az erdőhatárt, már olyan magasan vagyunk.
A másik oldalon pedig már szépen rálátni a Solisko csúcsra, és a tetején a csúcskeresztre.
És, hogy mikor ült mellém a majré? Hát nagyjából ezen a környéken. A fotó természetesen nem adja vissza, de egyre magasabbak lettek az oszlopok, vagy csak az egyre alacsonyabb fenyők miatt tűntek annak, és a jobb oldalon egy mély völgy húzódott alattunk, amitől még magasabbnak éreztem a libegőt.
Persze nem volt annyira gáz (így visszagondolva), de ott valami rossz érzés fogott el, ahogy láttam, hogy eléggé a mély völgy szélén megyünk. Itt már kicsit nagyon vártam, hogy minél előbb érjünk fel és stabil talaj legyen a talpam alatt.
És nem is kellett sokat várni, mert innen már nagyon közel volt a felső állomás. Gyakorlatilag ez is csak egy visszafordító, itt sincs semmilyen épület a libegőhöz.
Az utolsó oszlop már egészen alacsony, és tábla jelzi rajta, hogy most már lassan nyithatjuk a lábtartót, hogy majd időben ki tudjunk ugrani az ülésekből.
A libegő ugye nem áll meg, menet közben kell felpattannunk, és a felfestések szerinti irányba elhagyni az üzemi területet. Az oszlopon lévő kis kék tábla pedig arra emlékeztet, hogy ez mégiscsak egy sífelvonó, hiszen azt az irányt mutatja, amerre sílécekkel el lehet hagyni a libegőt.
A libegő felső állomása 1814 méteres magasságban található, innen már csodálatos kilátás tárul elénk majdnem minden irányba.
Szépen rá lehet látni Csorbató üdülőfalura is, a nagy szállodákra a kristálytiszta tó körül, és a síugró sáncokra, amik kiállnak a hegyoldalból.
A felső állomás mellől számtalan túraút indul. A legnépszerűbb persze a Solisko csúcsra felvivő szerpentin. Kb. 1 óra alatt lehet felmászni a 2117 méter magas csúcsra. Ez a Szoliszkó gerinc első kiemelkedése. Onnan tényleg 360 fokban csodálhatjuk meg a környező tájat.
Van még a libegő állomása mellett egy nagy teraszos étterem, pizzéria is. Aztán ha kigyönyörködtük magunkat odafent, indulhatunk lefelé.
A felső állomásnál se ki-, se beengedő kapu nincs. Még el is gondolkodtam, hogy nahát, lefelé ingyen van a libegő? (De nem… alul derült ki, hogy kijutni viszont csak a jeggyel lehet.)
A libegőzés lefelé mindig lélegzetelállítóbb, hiszen lefelé tárul elénk az egész táj, és gyönyörködhetünk a csodálatos panorámában.
Aztán ismét jön egy kis majré, mert a hegyoldal erősen lejt a bal oldalon, de hamar túl lehet lenni rajta. Érdemes inkább a távoli tájat figyelni és a szállodákat meg a tavat csodálni. 🙂
Persze nehéz elvonatkoztatni attól, hogy elég meredeken ereszkedünk lefelé, de kell ennyi izgalom, és hamarosan leérünk a völgy aljára, majd ismét fölfelé fogunk menni – pedig most lefelé megyünk… Értitek ugye? 🙂
A libegőt egyébként 2002-ben építették, és az utazás majdnem 7 percig tart rajta.
Ahogy nőnek a fák, ismét beérünk a fenyőerdőbe, és amikor már a fák csúcsa magasabb nálunk, akkor már nem is érezzük annyira magasnak a drótkötélpályát.
Nyáron azért nincs túlterhelve, de síszezonban egészen biztosan sokan utaznak rajta. A libegő kapacitása 1600 fő/óra.
A libegő üzemel:
- nyáron júliusban és augusztusban 8:30-tól fel 18:00-ig, le 18:15-ig
elő és utószezonban
- június végén és szeptember elején 8:30-tól fel 16:30-ig, le 16:45-ig
- június elején és szeptember végén 8:30-tól fel 15:30-ig, le 15:45-ig
- és még októberben november elejéig 8:30-tól fel 15-ig, le 15:15-ig
És hamarosan vissza is érkezünk az alsó állomásra, sajnos hamar véget ér a kellemes repülés.
Technikai adatok:
- a libegő típusa: 4-CLD
- építés éve: 2002
- gyártó: Poma
- alsó állomás: 1386 m
- felső állomás: 1814 m
- szintkülönbség: 428 m
- a libegő hossza: 2070 m
- oszlopok száma: 18 db
- ülések száma: 96 db
- utazási sebesség: 5 m/s
- az utazás hossza: 6,7 perc
- kapacitás: 1600 fő/óra
A technikai információk a www.lift-world.info oldalról származnak.
Jegyárak (2018):
a helyszínen a pénztárnál megvéve
fel és le:
- felnőtt 15 Euro (+2 Euro letét a kártyáért)
- diák és nyugdíjas 13 Euro (+2 Euro letét a kártyáért)
- gyerek 11 Euro (+ 2 Euro letét a kártyáért)
csak fel:
- felnőtt 11 Euro (+2 Euro letét a kártyáért)
- diák és nyugdíjas 9 Euro (+2 Euro letét a kártyáért)
- gyerek 7 Euro (+ 2 Euro letét a kártyáért)
csak le:
- felnőtt 9 Euro (+2 Euro letét a kártyáért)
- diák és nyugdíjas 8 Euro (+2 Euro letét a kártyáért)
- gyerek 6 Euro (+ 2 Euro letét a kártyáért)
a helyszínen automatából (bankkártyával), vagy az interneten 1-2 nappal előre megvéve
fel és le:
- felnőtt 13 Euro
- diák és nyugdíjas 12 Euro
- gyerek 10 Euro
csak fel:
- felnőtt 10 Euro
- diák és nyugdíjas 8 Euro
- gyerek 6 Euro
csak le:
- felnőtt 8 Euro
- diák és nyugdíjas 7 Euro
- gyerek 5 Euro
interneten 3 vagy több nappal előbb megvásárolva
fel és le:
- felnőtt 12 Euro
- diák és nyugdíjas 11 Euro
- gyerek 9 Euro
csak fel:
- felnőtt 9 Euro
- diák és nyugdíjas 7 Euro
- gyerek 5 Euro
csak le:
- felnőtt 7 Euro
- diák és nyugdíjas 6 Euro
- gyerek 4 Euro
Tehát nagyon nem mindegy, hogy mikor és hogyan vásároljuk meg a jegyeket, mert elég jelentős a különbség, főleg több jegy esetén. Viszont a neten egy bizonyos napra lehet megvenni a jegyet előre, és időjárástól függetlenül csak azon az egy napon mehetünk. A pénztárban vett jegynek ennyi az előnye, hogy akkor dönthetünk a kirándulásról, amikor már ott vagyunk, időjárástól függően.
Szóval ha erre jártok, ne hagyjátok ki a kimondhatatlan nevű Štrbské pleso, azaz Csorbató klimatikus üdülőhelyét, ami télen-nyáron fantasztikus! Ráadásul mindenki megtalálhatja itt a kedvére való kikapcsolódást: nyugalom vagy bulizás, pihenés vagy aktív túrázás, wellness vagy fitt lesz :), kulináris élvezetek vagy hamar bekapható gyorskaják, jó sörök, shopping és harapható tiszta, friss levegő. Felüdülés testnek és léleknek egyaránt.
Erdő, patak, tó, hegy, libegő, mi kellhet még? Ja vonat! Na abból is van választék. 🙂
Ha szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: