Katica sikló hullámzó pályával – Jasná, Chopok

Láttatok már olyan siklót, aminek nem meredeken emelkedő a pályája, hanem lejt is? Sőt, hullámos! Nehéz elképzelni, hiszen a siklók jellegzetessége az, hogy egy meredek hegy vagy domb oldalában egy meredek pályán rövid távon nagy szintkülönbséget tesznek meg. Végülis a szintkülönbség itt is nagy, viszont a pálya nem simul a hegyoldalhoz, hanem egy acélszerkezeten halad. És hullámzik. 🙂

Hol található? Szlovákiában, az Alacsony-Tátrában, a Zsolnai kerületben (Žilinský kraj), Liptószentmiklós (Liptovsky Mikulas) mellett, a Demén-völgyben (Demänovská dolina), a Chopok északi oldalán, félúton a csúcs felé. Térképen ITT.

A sikló állomásaihoz gyalog is fel lehet menni, de azért van kényelmesebb megoldás is. Az alsó állomáshoz Biela Pút felől egy libegővel repülhetünk fel, a felső állomás mellett pedig egy kabinos felvonó van. Tehát ez a kis sikló tulajdonképpen a libegőt és a kabinos felvonót köti össze.

Mi is a sikló? Egy síneken közlekedő, inga üzemű közlekedési eszköz. Miközben az egyik kocsi felfelé emelkedik, a másik lefelé ereszkedik. A pályán a kocsik sodronykötéllel vannak összekötve, és a kötéldobra felcsévélt drótkötél felfutó ágán az egyik, míg a lefutó ágán a másik kocsi van rögzítve. Az egymással szemben, felváltva közlekedő kocsik középen kerülik egymást.

Na ez a katica pont nem ilyen!

Illetve azért de, ilyen, csak nem egészen. Itt csak egy sínpár van végig és egy kabin, de azért a sodronyköteles megoldás itt is működik, csak a kötél másik végén nem egy másik kabin található, hanem az ellensúly (mint a lifteknél).(Akkor lehet, hogy ez nem is sikló, hanem lift?) 🙂

Itt épp megérkezett az ellensúly, az alsó állomásra.

Itt meg a sikló kabinja érkezik.

És, hogy mitől különleges ez a sikló még? Gondolkozzunk csak, milyen egy “rendes” sikló? Olyan mint Grazban a kanyar sikló, vagy Prágában a Petrin dombra közlekedő, vagy a 125 éves sikló Salzburgban. Mindegyik kabinja hosszú és megdöntött, a belseje lépcsőzetesen van elrendezve, a beszálláshoz is lépcsőn kell felmenni mellette. Mindegyik pályája meredeken emelkedik egy irányba, ezért a megdöntött kabinban lépcsőzetesen vannak beépítve a vízszintes padlók. Csakhogy ez a pálya emelkedik is és lejt is, itt ha fix lenne a padló, az hol erre dőlne, hol arra…

De akkor mi a megoldás? A szintkiegyenlítés. A kabin padlóját egy automatikus, hidraulikus emelő-szerkezet-rendszer tartja folyamatosan vízszintesen. Amikor a sikló elindul felfelé, az alsó oldalon magasra emelik a hidraulikus emelők a kabint, így tartva azt vízszintesen.

Aztán amikor lejtő jön, összecsukódnak az emelők, a kabin leereszkedik, hogy aztán a nagy emelkedőn elindulva ismét felemelkedjen. A felső állomáshoz közeledve már egészen ki van nyílva a “harmonika”.

A sikló levegőben átívelő, acél függőhídja alatt egy út vezet át, télen sípálya is, fölötte pedig egy másik libegő halad. Micsoda csúcsforgalom lehet itt télen… Bár nyáron sem voltak kevesen, de a képen látható libegő nem járt.

Az alsó állomás nem egy nagy, feltűnő épület, bár azért a piros mintája kitűnik a zöld környezetből. Mellette ott a nyáron is működő libegő felső állomása.

Menet közben a szintkiegyenlítő hidraulika működéséből semmit nem lehet észrevenni, teljesen döccenésmentesen dolgozik.

A sikló pályája a magas fenyők között vágott keskeny ösvényen halad, a kilátás nem túl látványos belőle.

És hamarosan itt a felső állomás, Ez egy kicsit nagyobb épület, de a siklóhoz tartozó része épp csak kiáll a hegyoldalból.

A felső állomáson van a gépház. Mivel minden fal üvegből van, jól látszanak a nagy tárcsák, amiken a vastag drótkötelek futnak.

Mivel nyáron is sokan voltak, a gyors kiszállás – beszállás után azonnal indult is vissza a kabin, lefelé.

Mint látszik is, a kabin nem túl nagy, de azért ötvenen beférnek. Mondjuk az már elég nagy tömegnyomor lehet… De a sikló pályája rövid, pár perc alatt meg van egy forduló, így viszonylag sok kirándulót (síelőt) tud fel- vagy letranszportálni, kevés várakozási idővel.

Technikai adatok:

A sikló üzemelése nyáron: minden nap 8:30-tól 18:15-ig. Utolsó völgymenet 18:15-kor. A sikló folyamatosan jár, ahogy összejön a megfelelő mennyiségű utas. Ha sokan vannak valamelyik állomáson, akkor a másikon nem vár utasokra, hanem azonnal megy akár üresen is. Ha kevesen vannak, akkor azért lehet, hogy valamennyit vár is.

Itt nyáron is bevezették a “síbérletet”, ami azt jelenti, hogy egy “gopass”-os kártyával lehet körbefelvonózni az egész hegyet. Ezzel igénybe vehetjük az összes működő libegőt és felvonót, akárhányszor, egész nap. A Chopok északi és déli oldalán nyáron üzemel 2 db libegő, 3 db kabinos felvonó és 1 db sikló. A mágneskártyát elég a bal zsebünkben tartani, és a kapuk átengednek, nem kell odatartani külön sehova.

Jegyárak (2019):

A gopass kártya letéti díja további 2 Euro, amit a végén leadáskor visszaadnak.

A felvonókon elvileg ingyen utazhatnak a 7 év alatti gyerekek egy 18 év feletti felnőtt kíséretében (max. 2 gyerek mehet egy felnőttel). A jegyvásárlás szempontjából nyugdíjasnak számítanak a 61 év felettiek. Diákok a 13 és 18 év közöttiek, idősebbektől csak ISIC, ITIC, EURO26, GO26 típusú diákigazolványt fogadnak el (a magyar gimnáziumi pont nem ilyen 🙁 ). Gyerekek a 7 és 12 év közöttiek.

Kutya szájkosárral vihető.

A Chopok amellett, hogy télen már több mint száz éve hatalmas síterep, nyáron is rengeteg érdekességgel és sportolási lehetőséggel várja a kirándulókat. Érdemes felmenni, és útközben érdemes kipróbálni ezt a katicás siklót, hiszen a pályája és a működése is érdekes.

És ha szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is.

Az információk egy része a hegy saját honlapjáról származik. www.jasna.sk

Címkék: , , , , ,
Tovább a blogra »