Napfényes kalandok libegővel és rollerrel – Mönichkirchen

Miután korábban egy igen ködös kalandot sikerült összehozni Mönichkirchen mellett, visszatértem és megnéztem a hegyet szép időben is, amikor távolabbra is elláttam végre, nemcsak az orrom hegyéig.

Érdemes volt, mert Mönichkirchen szép időben még bájosabb kis alpesi falu. A falu mellett magasodó Schwaig pedig télen síközponttal, síiskolával és változatos pályákkal (csövekkel és ugratókkal), nyáron pedig rengeteg túrázási lehetőséggel, élmény utakkal, és egy (nyáron is működő) libegővel várja a természetet és a hegyeket kedvelő turistákat.

A libegőzés magában is élmény, de itt lefelé több lehetőség közül választhatunk, ami akár még nagyobb élményt is jelenthet. Mik ezek? Mutatom!

Hol található? Ausztriában, Alsó-Ausztria déli csücskében, Mönichkirchen falu mellett. Könnyen megközelíthető a kőszegi, a kópházai vagy a soproni határátkelő felől is. Az irány Mönichkirchen, aztán ott már ki van táblázva.  Térképen ITT.

A völgyállomás 1004 méteres magasságban található, innen indul a négy üléses libegő felfelé.

A libegőzés nagyon klassz élmény. Hangtalanul suhanni a fák lombjai mellett mesés! 🙂 Nem túl magasan, biztonságos ülésekben, csak a természet, a sötétzöld fenyők, a világoszöld fű, a színes virágok és a zúgó szél.

De mi is ez?

Egy négyüléses, drótkötélpályán folyamatosan körbe-körbe haladó libegő (Sesselbahn).

A libegő nem áll meg, de ha a kijelölt helyre állunk, az ülés pont a hátsónk alá érkezik.

Csüccs, lábtartó lehajt és már repülünk is. Fölfelé kevésbé látványos a libegőzés, az igazán szép kilátás mindig lefelé van.

A lábtartó lehajtására külön táblák is figyelmeztetnek, ha valakinek nem az lett volna az első dolga amúgy is.

A libegő nem megy túl magasan, bár van egy két magasabb oszlop, de mivel ülve utazunk és a lábtartót lezárva kapaszkodni is lehet, nem vészes a tériszonyosoknak sem.

De milyen furcsa ülések jönnek szembe… Vagy azok nem is ülések? Ha felmegyünk libegővel, és lefelé rollerrel vagy kisautóval jövünk, akkor azt valahogy vissza is kell juttatni. A rollereket és a kisautókat ezzel a fura szerkezettel szállítják fel a hegyre.

Mellettünk “suttog a fenyves zölderdő”, alattunk a rollerút kanyarog.

Villogó tábla figyelmezteti a türelmetleneket, hogy még tartsák lezárva a lábtartót, még ne akarjanak kiszállni.

Már közeleg a felső állomás, de még mindig elég magasan vagyunk. És a tábla továbbra is azt villogja, hogy tartsuk a lábtartót zárva.

A lábtartó felnyitása a következő, kék tábla mellett kívánatos, itt már elkezdhetünk készülődni a kiugráshoz.

Majd a felső állomáson fordulnak is vissza az ülések és indulnak is lefelé.

A felső állomás már 1179 méteres magasságban található, és még innen is van felfelé.

A hegyállomás mellől fantasztikus túrázási lehetőségek közül választhatunk. Kialakították pl. a hinták útját. A tematikus utat 2013. szeptemberében adták át, kb. 2,7 km hosszú, 2-2,5 óra alatt járható végig, és 13 állomáson különböző hinták, mérleghinták, nyugágyak és függőágyak vannak kihelyezve az erdőben.

Felmászhatunk továbbá az 1179 méter magasságban található felső állomástól a Niederwechsel 1669 méteres csúcsához, vagy erőnlét függvényében akár tovább a Hochwechsel 1743 méter magas csúcsához is.

Aztán amikor lefelé indulnánk, több lehetőség közül is választhatunk. Mehetünk a kényelmes libegővel vissza, és ugye lefelé mindig sokkal szebb a kilátás. Vagy választhatunk egy izgalmasabb megoldást is. Roller vagy Mountaincart? Mindkettő vidám élmény!

Különböző méretű rollerek közül választhatunk. Ingyenesen áll rendelkezésre a bukósisak, amit felcsatolunk, és már száguldozhatunk is lefelé a kijelölt útvonalon.

Az új rollereknek két, egymástól független fékrendszere van. A speciális nagy kerekek és az alacsony felépítmény, az ergonomikus kialakítás mind nemcsak egy nagyszerű utazási élményt adnak a jó levegőn, hanem a lehető legnagyobb biztonságot is. A kisebb gyerekek a rollereken a szüleikkel együtt mehetnek, 135 cm-nél magasabb ifjak már egyedül is rollerezhetnek.

A Mountaincart a gokart és a bob (vagy szánkó) keveréke. Alacsonyan van a súlypont, ezért nagyon stabil jármű, és két körös, egymástól független fékkel van felszerelve. Így maximális biztonság mellett nyújt száguldozós, farolós, vidám élményeket.

Az autókat a kisebb gyerekek a szüleik ölében ülve vehetik igénybe. Egyedül a 135 cm-nél magasabb ifjak mehetnek. Az autók négy méretben (S, M, L, XL) állnak rendelkezésre.

Mondjuk a kisautókat valahova nagyon eldugták (vagy elő sem vették még őket), mert egy darabot sem láttam fent, a libegő felső állomásánál. Azt megtaláltam, hogy hol kell bemenni a kisautókhoz, és merre kell velük indulni lefelé, a bukósisakok is ki voltak rakva, de az autók nem.

A hegyállomás mellől induló, több mint 2 km-es pálya gyönyörű tájakon, erdőkön és réteken keresztül vezet a Sonnenbahn libegő völgyállomásához. Az új útvonal meredek kanyarokkal, hullámokkal és egy alagúttal egészen vagány, remek szórakozás kicsiknek és nagyoknak. Az út kb. 10 percig tart lefelé.

A fákat és a libegő oszlopait néhol feltűnő színű, puha szivacsba öltöztették. Valószínűleg nem véletlenül … 🙂

Az alagút egy tejeskannára emlékeztet, hiszen a hegyeken mindenfelé teheneket tartanak.

Ha leérünk, csak letámasztjuk a rollert a megfelelő gerendára, bedobjuk a sisakot a tároló dobozba. Aztán ha jó volt, mehetünk még egy kört. Meg még egyet. Meg még egyet. 🙂

Jegyet venni elsősorban az alsó állomáson lehet, itt kell azt is eldönteni, hogy mivel szeretnénk lejönni: rollerrel vagy kisautóval. De lehetőség van arra is, hogy gyalog, túrázva másszuk meg a hegyet, majd lefelé vegyük igénybe valamelyik járművet. Ez esetben a felső állomáson is meg lehet vásárolni a szükséges jegyet hozzá.

Persze lefelé is igénybe vehetjük a libegőt is. Ez esetben beállunk a felfestett talpnyomok egyikre…

… és megvárjuk, míg megérkezik a libegő ülése a hátsónk alá.

Aztán repülhetünk is lefelé, ismét a fák koronája mellett halkan elsuhanva, mint egy madár.

Örökérvényű igazság, hogy a kilátás mindig lefelé a szebb. Itt is fantasztikus panoráma tárul elénk a libegőről.

Mivel a libegő nem áll meg, menet közben kell be- és kiszállni, előfordulhat, hogy ez nem mindenkinek sikerül a rendelkezésre álló, elég rövid idő alatt. Mindkét állomáson a kezelő folyamatosan figyel, és ha gond van lelassítja, vagy akár meg is állítja a libegőt. Tehát ha éppen élvezzük a repülést és gyönyörködünk a kilátásban, amikor egyszercsak lassul, vagy megáll a libegő, nem kell rögtön megijedni. Valószínűleg csak valaki segítségre szorul, és pár pillanat múlva már megyünk is tovább.

Technikai adatok:

Nyári üzem nyitva tartása (2018):

Árak (2018):

1. csak libegő:

2. roller:

3. Mountaincart:

4. vegyes jegy: lift + roller + mountaincart:

Gyerek jegy 6 -14 év között váltható, diák 15-18 év között, nyugdíjas jegy 60 év fölött. Csoportoknak 15 fő felett kedvezmény.

Gyerekeknek 6 év alatt ingyenes, de sem a rollert, sem az autót nem használhatják egyedül, csak egy felnőttel együtt.

A többfordulós kártyákért 2 Euro letéti díjat kérnek, ezt a végén visszaadják. Vagy ha nem akarunk sorban állni, akkor az automatánál is intézhetjük.

És, hogy miért érdemes kipróbálni?

Mert libegőzni jó! Az élmény megfizethetetlen.

A suhanás, a csend, a jó levegő, és a lenyűgöző kilátás. A lefelé kínált alternatívák pedig még izgalmasabbá teszik az egészet.

Remélem kedvet kaptatok, és ha arra jártok kipróbáljátok! Mint én. 🙂

Érdemes tehát egy kellemes hétvégén kirándulni Mönichkirchen mellé, és egy nagyszerű napot eltölteni a hegyen. A gyors tempójú és akciódús száguldozás mellett élvezhetjük itt a fantasztikus panorámát is, és az egészséges, fenyőillatú levegővel jól átszellőztethetjük a tüdőnket. Ez nemcsak a gyerekeknek egy remek élmény, hanem mindenkinek aki szeret mozogni és szereti a vidámságot. (A belépőáraknál ugye feltűnt, hogy a rollerre és a mountaincart-ra is van nyugdíjas jegy is!) 🙂

A környéken természetesen más látnivalók is vannak, cseppkőbarlang, autómúzeum, egy másik hegyen hatalmas családi kalandpark, nincs messze Semmering sem, ahol a világörökség részét képező Semmeringbahn vasút szakasz található, mely mellett csodálatos túraút is vezet.

És ha szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is.

Címkék: , , ,
Tovább a blogra »