Sankt Wolfgang a salzkammerguti tóvidék szívében, egy festői helyen, a Schafberg lábánál, a Wolfgangsee északi partján található. Már a középkorban ismert zarándokhely volt, de az elhelyezkedéséből adódó lenyűgöző látvány, a hegyek, a tó, az erdők, a jó levegő mindenképpen csodálatos regeneráló hatással van testünkre és lelkünkre egyaránt.
Rengeteg látnivaló és kikapcsolódási lehetőség van a környéken, a településen sétálgatva pedig mintha a múlt századba csöppentünk volna.
Hol található? Ausztriában, még éppen Felső-Ausztria tartományban, de Salzburg tartomány határán, Bad Ischl közelében, a Wolfgangsee partján. Térképen ITT.
St. Wolfgang igazi tó parti üdülőváros, mely a vízi sportok kedvelőinek is a kedvence lehet, de látványos túraútvonalak is találhatóak a közelben.
A tó nyáron az egyik legmelegebb vizű tó a Salzkammerguti tóvidéken, a víz hőmérséklete a 24 fokot is elérheti. Ez rengeteg lehetőséget biztosít nyáron a vízi sportok szerelmeseinek. Lehet fürdeni, úszni, búvárkodni, és különböző vizisportokat kipróbálni, például vizisíelni.
A Wolfgangsee (vagy régi nevén Abersee) a Salzkammerguti tóvidék egyik legnagyobb és legismertebb tava. Nagyobb része Salzburg tartományhoz, kisebbik része Felső-Ausztriához tartozik. A tó kiterjedése 13,5 km2, a legmélyebb pontja 114 méter.
A tó legfőbb táplálója a Zinkenbach patak, vizének levezetője pedig az Ischl folyó. Így a tó vize 3,9 évenként teljesen lecserélődik. A vízminősége olyan kiváló, hogy az Európai Unió “referencia víz”-nek nevezte ki.
A hegyek közötti csodálatos fekvése, 539 méteres tengerszint feletti elhelyezkedése igazi klimatikus gyógyhellyé tette.
A hajóforgalom 1873-ban indult meg rajta a Ferenc József császár nevét viselő lapátkerekes gőzhajóval. Az első időkben St. Wolfgang és Fürberg között járt a gőzhajó. Az első menetrend négy járatot tartalmazott naponta Strobl – St. Wolfgang – Fürberg – St. Gilgen között. Az út 45 percig tartott.
1886-ban vásárolták az első csavargőzöst a budapesti hajógyártól, amely 1888-tól teljesített szolgálatot a tavon Elisabeth (császárné) néven.
A hajózásban aztán az 1893-as év hozta meg a várt fellendülést, amikorra már megépült a Schafbergbahn fogaskerekű is. Több tulajdonosváltozás után az ÖBB együtt kínálta a hajó- és vonatjegyeket, így egyre több turista használta ki a hajózás adta lehetőségeket is.
Ma már négy modern hajó közlekedik a tavon, de még mindig üzemben van az 1873-ban készült Ferenc József császár és az 1886-ban épült Erzsébet császárné nosztalgiagőzös is.
Ma 7 települést, illetve kikötőt köt össze a hajóforgalom: St. Gilgen – Fürberg – Ried Falkenstein – St. Wolfgang Schafbergbahn – St. Wolfgang Markt – Gschwendt Parkplatz – Strobl
A nyári főszezon 2018-ban június 16-től szeptember 09-ig tart. Ekkor St. Wolfgang Schafbergbahn kikötőjéből minden óra 37 perckor indulnak a hajók Strobl irányába. Visszafelé St. Gilgen irányába délelőtt 9:10, 9:55, 10:55-kor, majd 12:08-tól már minden óra 8 perckor.
Nyáron a Ferenc József császár nosztalgiagőzös is menetrend szerint közlekedik St. Gilgen és St. Wolfgang között.
A hajójegyek ára St. Wolfgang és Strobl között 5,90 Euro, St. Wolfgang és St. Gilgen között 7,80 Euro egy útra. A nosztalgiagőzösre felár 1 Euro. Létezik napi jegy is 20,60 Euroért. És mindenféle kombinációs lehetőségek közül is választhatunk, ezekről érdemes előre tájékozódni. Hajó és vonat egy helyen: www.schafbergbahn.at
Ausztria kultúrtörténetében St. Wolfgang kiemelt helyet foglal el. A település nevét Szent Wolfgang regensburgi püspökről kapta, aki 971-ben Magyarország területén is járt mint misszionárius.
Egy monda szerint Wolfgang a Falkenstein hegy erdejébe vonult vissza, hogy remeteként éljen, de aztán egyszer a település feletti szikláról elhajított egy fejszét, és azon a helyen, ahol a fejsze földet ért, templomot építettek.
A valóságban is Wolfgang, a már 1052-ben szentté avatott püspök alapította a templomot 976-ban, de sokkal inkább a környéken folytatott misszionárius munkájának eredménye lett a kápolna megépítése.
A Schafberg lábához épített, a kezdetekben kis kápolna már a 12. században zarándokhely lett, sőt császárok és pápák is felkeresték. A 15. század végére Európa négy legismertebb búcsújáró helyei közül az egyik Szent Wolfgang temploma volt.
A templom mai formája az 1429-es tűzvész után alakult ki, a mondsee-i püspök, Simon Reuchlin kezdeményezésére 1451-77 között.
A tiroli Michael Pacher által 1471-81 között készített oltárt a gótikus vallási művészet legértékesebb alkotásai közé sorolják. A nyitott szárnyakkal 6,5 méter széles, 11,2 m magas oltárban a megkoronázott Mária látható a koronás, trónon ülő Krisztus előtt. Kétoldalt Szent Wolfgang és Szent Benedek szobra áll. Érdemes alaposan szemügyre venni a csodálatosan cizellált, elképesztő gazdagsággal és részletességgel megalkotott szobrokat, reliefeket, táblaképeket. A gótika és a korai olasz reneszánsz legszebb stílusjegyei ötvöződnek meglepően egységes harmóniában a gazdagon aranyozott műben. (A képen a hátsó.)
A reformáció idején a templom látogatottsága eléggé visszaesett, de aztán két évszázaddal később már ismét felvirágzott. Hogy aztán ennek a virágzásnak II. József vallásellenes politikája vessen véget. Akkoriban minden olyan zarándoklat tilos volt, ahol ott is kellett volna éjszakázni. Így a zarándokok elmaradása gazdaságilag nehéz helyzetbe hozta a települést és a lakóit is. Ez után a csapás után St. Wolfgang csak nehezen tudott újra lábra állni, és bár a zarándoklatok lassan újra megindultak, már soha nem lett a település olyan ismert és népszerű, mint korábban volt.
Ma már ismét jönnek zarándokok St. Wolfgang-ba, évente kb. 80 csoport érkezik busszal, de egyre többen jönnek gyalog is. Sokan felmennek a Falkenstein hegyre is, ahol egykor Szent Wolfgang élt, bár a hegymászás közben már nem egyértelmű, hogy melyik a fontosabb a zarándoklat vagy a természetjárás. De ez igazából mindegy is, akár zarándokként, akár természetjáró turistaként érdemes eljönni a környékre, mert itt mindenki megtalálhatja amit keres.
Ma St. Wolfgang a végállomása a 2004-ben kijelölt Via Nova európai zarándokútnak, mely a csehországi Příbram településen kezdődik.
A templom nyáron 8-tól 18-ig, télen 8-tól 16 óráig van nyitva. Miséket szombatonként nyáron 19:30-kor, télen 19 órakor, valamint vasárnap reggel 8-kor és 9:30-kor tartanak.
Új felélénkülést és hatalmas lendületet hozott még St. Wolfgang életében a közeli Bad Ischl-ben található császári nyári rezidencia, amely 1829-től 1916-ig szolgált az uralkodóknak nyári rezidenciaként.
A 18. és a 19. században híres festők hoztak nemzetközi ismertséget St. Wolfgangnak, műveiken, festményeiken keresztül.
1930. november 8-án Berlinben volt a premierje Ralph Benatzky három felvonásos zenés vígjátékának, mely a Wolfgangsee partján álló Weißen Rößl hotelben játszódik. (A fenti piros ház.) Ez a zenés darab aztán olyan ismertséget hozott St. Wolfgangnak, hogy már nagy sztárok is jöttek a világ minden tájáról, sőt 1930-ban beindult a repülőforgalom is Berlin és a tó között. A hidroplánok a Grand Hotel előtt szálltak le a Wolfgangsee vizére.
A másik, rengeteg turistát vonzó “látványosság” St. Wolfgang-ban a Schafbergbahn, a kis piros, játékvonatnak tűnő fogaskerekű vasút, mely a Schafberg hegyen egy három csillagos hotelhez viszi fel utasait.
Ausztria legmeredekebb gőzüzemű, fogaskerekű vasútja 1893 óta jár St. Wolfgang-ból az 1783 méter magas Schafberg-re. 5,85 km hosszú úton kb. 40 perc alatt győzi le az 1190 méter szintkülönbséget.
Az alábbi képen látható a legrégebbi működő hegyi hotel Ausztriában, mely 1862 óta trónol a csúcson. E mellett van a vasút hegyi állomása.
A vasútállomás a Wolfgangsee partján, a hajóállomással szemben található. Innen indulnak ezek a gyönyörű vonatok a hegyre.
A Schafbergbahn büszkélkedhet a világon (!) a legrégebbi fogaskerekű gőzmozdonyokkal, melyek 1893-ban és 1894-ben készültek, és melyek minden évben, júliusban és augusztusban még mindig használatban vannak.
Menetrend 2018.05.10. – 2018.09.30. között naponta biztosan közlekedik St. Wolfgang állomásról felfelé: 9:20 és 11:10-kor és lefelé a hegyállomásról: 10:25 és 12:05-kor
A további indulási időpontok mindig az állomás kijelzőjén találhatóak, illetve jó idő (és elegendő utas) esetén a vonatok akár 20 percenként is indulhatnak.
Jegyárak (2018):
St. Wolfgang – Schafbergspitze (teljes hossz)
- egy út 25,50 Euro
- oda-vissza 36 Euro
St. Wolfgang – Schafbergalm (második megálló, ahonnan már simán fel lehet menni gyalog is a csúcsra)
- egy út 17,50 Euro
- oda-vissza 29 Euro
A belváros nagy része sétáló, gyalogos övezetté van alakítva. A településen átvezető fő-út sem túl széles, hátmég a belső utcácskák.
Az utcákat tovább szűkíti a rengeteg kávéházi és éttermi terasz, amire kiülve fogyaszthatjuk délutáni sütinket kávéval, vagy ebédünket, vacsoránkat.
Mindenfelé gyönyörűen felújított, karban tartott régi házakat láthatunk. Soknak van festett díszítése.
A templom mellett található zarándokkút is Szent Wolfgangról kapta nevét. Ez biztosított felfrissülést a számos zarándoknak, oltotta szomjukat, de házi kútként működött a környező házakban élőknek is. De ősidők óta, mint gyógyító forrást tartják számon.
A település Fő- vagy piactere is a templom közelében található. Itt is gyönyörű házakat láthatunk.
Nyáron kis kirakodó vásár, eszem-iszom is lehet a Fő téren, vagy este akár jó kis muzsika is szólhat táncra csábítva.
A tó irányába találjuk St. Wolfgang legrégebbi, szűk, sikátoros utcáit és tereit, ahol sok kis tetszetős, kedves üzlet, kávézó, pékség üzemel. Rengeteg gyönyörű osztrák népviselet, Dirndl is kapható, sajnos viszonylag borsos áron. Pedig ezek a ruhák annyira szépek!
A legmenőbb szálloda előtt a tavon ma már nem szállnak le hidroplánok, hanem egy óriási szökőkút üzemel.
De pazar a tó vizén ringatózó napozóterasz, jakuzzi és úszómedence is.
Közvetlenül a tóparton egy sétautat, promenádot is kialakítottak, amin hosszabb sétákat is lehet tenni.
A különféle sportokat kedvelőnek is vonzó uticél lehet St. Wolfgang. Lehet futni, van nordic walking lehetőség, vannak kerékpárutak a tó körül és moutainbike bicajosoknak kihívó terep, lehet lovagolni és lovaskocsikázni, van golf pálya, tenisz, siklóernyőzés, és téli sportokra is van lehetőség, síelésre, szánkózásra.
A legnagyobb nemzetközi futóversenyt, a tókerülést minden év októberében rendezik, mely egyre több versenyzőt, és rengeteg nézőt vonz.
A település legfurcsább alakja pedig több helyen is feltűnik, de róla nem sikerült kiderítenem, hogy kicsoda, micsoda. Ha valaki tudja, legyen kedves kommentbe megírni. 🙂
A mindössze 2800 lakosú St. Wolfgangban 2015-ben több mint 885.000 vendégéjszakát töltöttek el.
Ha erre jártok, feltétlenül nézzetek be St. Wolfgangba, hiszen egy pár órás városnézést is megér, de akár több napot is eltölthetünk itt a sok lehetőséget kihasználva.
A település szélein nagy, de fizetős parkolók állnak rendelkezésre, mert a belvárosban nem nagyon van parkolási lehetőség. Érdemes az autót az egyikben letenni, mert a távolságok nem nagyok gyalog sem.
És nemcsak a Wolfgangsee és St. Wolfgang bővelkedik látnivalóban, itt van a szomszédban Bad Ischl, a császár nyaralóhelye, és mellette a Katrinberg, ahova egy színes retro felvonóval is felmehetünk. Szintén közel van Hallstatt, a kis ékszerdoboz városka, ami mellett pedig látvány-sóbánya van a hegyen, ahova egy hosszú sikló visz fel. De ha még inkább lélegzetelállító panorámát szeretnétek és remek rálátást Hallstattra, akkor irány a Dachstein északi oldala, a Krippenstein-re két nagykabinos felvonóval is utazhatunk, út közben pedig egy jég- és egy mamutbarlangot is megnézhetünk.
És ha szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is.
Az információk egy része St. Wolfgang hivatalos oldaláról a www.stwolfgang.at-ről, a wikipedia oldalairól és kirandulastippek.hu oldalról származik.
Kedves Kata!
Mindig érdeklődve olvasom az írásokat, rengeteget járunk mi is a családdal Ausztriába. A gőzmozdonyokkal kapcsolatos információk viszont tévesek, mert bár a Schafbergbahn nosztalgia gőzösei sem fiatalok (a napi üzemben egyébként sem ezek, hanem az új gyártású olajtüzelésű gőzmozdonyok vesznek részt), korántsem a világ legöregebb fogasgőzösei. A szintén Ausztriában működő Achenseebahn gőzösei viszont birtokolják a kitüntető “legöregebb” címet!
Tisztelettel: Németh Ferenc