Grand Canyon vagy szurdokvölgy a föld alatt – ez óriási! A Skocjan barlangban hatalmas szakadékot mélyített a Reka folyó, és a felszíni szurdokvölgyekhez hasonlóan hidakon, sziklapárkányokon kiépített utakon járható végig a barlangrendszerben a folyó egy szakasza.
Szlovénia egyik legismertebb természeti látványossága, mely az UNESCO világörökség része 1986 óta.
Ha rákerestek, valami ilyesmi lesz az első fotó, amit találtok a barlangról, és ez igazán vissza is adja az egész hely gigantikus méreteit és hangulatát.
(A fotó a barlang hivatalos oldaláról, a www.park-skocjanske-jame.si oldalról származik. Sajnos ilyen fotót ott a helyszínen nem lehet készíteni.)
Hol található? Szlovéniában, Ljubljanától délre, még Postojnától is délre, a tenger felé menő autópálya mellett, Divaca falunál. Térképen ITT.
Na de kezdjük az elején. Már az autópályán is ki van táblázva, itt kell lehajtani:
Szlovénia barlang nagyhatalomnak számít, hiszen több mint 6000 barlang található a területén, amiből 110 látogatható. A két legnagyobb és legismertebb ezek közül a Postojnai- és a Skocjan-barlang. Míg előbbiben elsősorban a cseppkövek dominálnak és a kiépítés jellege, a kisvasút jelent kuriózumot, utóbbiban ma is megfigyelhetjük a barlangképződés lépcsőfokait, a víz bámulatos erejét. A Skocjan barlang ezért nemcsak a laikusok és kirándulni szeretők számára érdekesség, hanem a barlangászok, geológusok részére is tartogat látnivalókat.
A hatalmas, ingyenes parkoló mellett szép látogatóközpont található. Ott kell jegyet venni, van vendéglő kerthelyiséggel, ajándékbolt és nagy, kulturált mosdó is.
A hatalmas park azonban nemcsak a barlangról szól. A “Skocjan Barlangok Regionális Park”-ban számos turistaút, skanzen, archeológiai, geológiai, néprajzi és a barlang kialakulásáról szóló kiállítás, és más látnivaló is megtalálható.
Nagy táblák mutatják a lehetőségeket, ez alapján eldönthetjük, hogy melyiket válasszuk. Az legnépszerűbb természetesen a barlangrendszeren átvezető piros, egyessel jelölt út.
A barlang csak vezetéssel látogatható, viszont egész évben, minden nap. A pirossal jelölt út kb. 3 km hosszú, 1,5-2 óra alatt járható be és 144 méter a szintkülönbség útközben.
A vezetés a jegypénztár mellől indul és egy erdei úttal kezdődik.
A barlang kialakulása természetesen a Reka folyóhoz köthető, mely a felszínen folyva, a karsztvidéket elérve kicsit feloldotta a mészkövet és a kialakított barlang teteje egyszercsak beomlott. Így jött létre a 165 méter mély Velika dolina és a 120 méter mély Mala dolina, ahol a folyó eltűnik a felszínről és a föld mélyén folytatja útját. (A Reka csak 34 km-rel odébb bukkan a felszínre újra.)
Kb. 10 perc séta után érünk a barlang bejáratához, ahol mindenkit megvárnak. Itt lehet nyelvet is választani, szlovénül, németül és angolul (esetleg olaszul) tartanak idegenvezetést.
Az idegenvezetők itt ismertetik a barlangban tartózkodás szabályait (természetesen a cseppkövekhez tilos hozzányúlni, tilos az útról letérni, enni-inni, szemetelni, kutyát sem lehet bevinni és tilos fényképezni) és mesélnek egy picit a barlang kialakulásáról is.
Bent állandó hőmérséklet van, 12 fok, kb. 90-100 %-os páratartalommal. A meleg ruha mindenképpen szükséges, valamint a csúszásmentes cipő sem árt.
A barlangrendszer teljes hossza 6,5 km, a legmélyebb pontja a felszíntől számítva 223 méter. Ehhez képest a park legmagasabb pontja a Stefanijas kilátópont 435 méter. A Reka folyó vízhozama minimum 0,03 m3/s, maximum 380 m3/s. A vízesések száma a barlangban 26 db. A legmagasabb vízállás 1965-ben volt, 108 méter, ami az első képen látható híd fölött volt még 10 méterrel. A híd egyébként ma 47 méterrel a folyó fölött található.
A barlangba egy hosszú mesterséges járaton keresztül lehet besétálni.
Bent a barlang első fele csendes, és csodálatos cseppkőképződmények figyelhetők meg itt.
(A fotó a barlang hivatalos oldaláról, a www.park-skocjanske-jame.si oldalról származik.)
De mi is a cseppkő? Az esővíz a felszínről a föld alá szivárogva feloldja a mészkövet. Amikor a vízcseppek elérik a barlang mennyezetét kalcium-karbonát válik ki belőlük, üreges sztalaktitok formájában. De sok csepp lehullik a barlang padlójára is, ahol a maradék kalcium-karbonát különböző formájú sztalagmitokként rakódik le. Tehát ami fentről nő, az a sztalaktit, ezek a plafonról lógó legkisebb csövecskék vagy spagettik, ami alulról nő, az a sztalagmit, ezek nagyobbak, szélesebbek. És sok-sok év alatt e kettő nő össze cseppkő oszlopokká.
A barlang legnagyobb sztalagmit cseppköve 15 méter magas.
A barlangban tilos fényképezni. Erre az idegenvezetők is folyamatosan felhívják a figyelmet. Az oka elsősorban a cseppkövek védelme, mert a fény hatására megtelepednek rajtuk a zöld növények, amik tönkreteszik őket. Éppen ezért a világítást az idegenvezetők kapcsolgatják. Amerre megy a csoport felkapcsolják a lámpákat, ahol pedig már elhaladt a csoport ott lekapcsolják. A másik ok a le-le maradozás. Mivel a barlangot sokan látogatják, egymás után indulnak a csoportok, így problémás, ha folyton le-lemarad valaki. Másrészt a világítás lekapcsolása miatt sem tanácsos lemaradozni. (Persze nem lehetetlen fotózni, csak vaku nélkül kell.)
(A fotó a barlang hivatalos oldaláról, a www.park-skocjanske-jame.si oldalról származik.)
Sajnos a barlang halvány világítása miatt is zöldellnek a kövek néhol, de a vakuk villogása sokkal nagyobb fénnyel járna. (Egyébként sem érdemes vakuval fényképezni, mert a barlang annyira nagy, hogy a vaku fénye nem tudja bevilágítani, így rossz lesz a kép. Ha már nem bírjátok ki, inkább vaku nélkül, éjszakai beállítással, hosszú záridővel próbálkozzatok, miközben letámasztjátok a gépet valahova. Az én képeim is így készültek. (Nem is lettek túl jók.) Csak az idegenvezető meg ne lássa!) 🙂
A barlangban természetesen különféle állatok is élnek. Nagy kolóniában laknak itt különböző denevérfajok, föld alatti rákok és bogarak, valamint barlangi gőte is.
(A fotó a barlang hivatalos oldaláról, a www.park-skocjanske-jame.si oldalról származik.)
Itt található Európa egyik legnagyobb föld alatti csarnoka is, mely 146 méter magas, 120 méter széles és 300 méter hosszú.
A Reka folyó föld alatti szurdoka összesen 2,6 km hosszú, 10-60 méter széles és 146 méter magas.
A cseppköves résztől a folyó völgyéhez itt lehet átmenni:
Az első dokumentált látogatók a 18. század második felében érkeztek a barlangrendszerhez. Az első utat a Velika dolina mellett építették ki 1823-ben. A hely vendégkönyvét 1819 óta vezetik. A barlangban az első turistautat 1884 és 1906 között építették helyi lakosok kézi technikákkal. A Cerkvenik hidat 2003-ban építették. Ma a turistautak hossza kb. 3000 méter és kb. 500 lépcső van közben. A barlangrendszer látogatottsága kb. 100 ezer fő évente.
A barlang leglátványosabb és legfélelmetesebb része a Cerkvenik híd 47 méterrel a folyó fölött. (Viszonyításképpen egy 10 emeletes ház ugye olyan 30 méter körül van…)
(A kép az ittsevoltam.hu oldalról származik, mert a helyszínen ezt sajnos nem lehet így, ilyen szépre lefotózni (állvány nélkül).)
Innentől már a barlangrendszer hangos részén járunk, hiszen lent csobog vagy dübörög a Reka folyó, vízhozamtól függően.
A morajos barlangrész olyan monumentális, hogy az egyébként erőteljesen világító reflektorok fénye is haloványnak tűnik benne, szinte elvész.
Mi is az a szurdokvölgy? A szurdok általában egy mély völgyben futó sebes folyó, patak. Évezredek alatt vájt a mészkőbe a víz mély völgyet, és munkálkodik ezen tovább a mai napig. Ez a folyó a Skocjan barlangban a Reka, ami hóolvadáskor, nagy esőzésekkor megduzzadva hömpölyög és dübörög át a barlangon, máskor meg éppen csak folydogál valahol a mélyben. Itt éppen jó magas a vízállás – főleg a következő képhez képest.
(A fotó a barlang hivatalos oldaláról, a www.park-skocjanske-jame.si oldalról származik.)
A hangok furcsa játékával is szembesülhetünk. Egyik lépésnél alulról halljuk a folyó zúgását, a másiknál már a falakon irányt változtatva felülről vagy mögülünk jön a hang.
A csendes barlangszakasszal ellentétben a morajos szakaszon csak szórványosan fedezhetünk fel kisebb sztalaktitokat. Ennek az oka, hogy a víz szintje folyamatosan változik, illetve a nagy áradások nem teszik lehetővé a cseppkőképződmények kialakulását.
(A fotó a barlang hivatalos oldaláról, a www.park-skocjanske-jame.si oldalról származik.)
A kb. másfél órás barlangi túra utolsó állomása a serpenyők terme. A serpenyők itt lépcsőzetesen felépülő mésztufagátak. Hasonlít az egész a törökországi Pamukkale nevű helyhez, csak ott sokkal nagyobb az egész. És itt víz sem mindig van benne.
Aztán meglátjuk a fényt az alagút végén. Egy hatalmas terem és egy hatalmas, természetes hasadék a barlang szája, a kijárat. A plafonról rengeteg csodálatos cseppkő lóg, és itt már szabad a fényképezés, mert véget ért a vezetés.
A falak mentén cseppkőoszlopokat is megfigyelhetünk, a sötétebb részek pedig még itt is meg vannak világítva.
A cseppkövek nagyon lassan növekednek, 10 év alatt 0,1 – 1 mm-t! A cseppkövek formája függ a csepegés bőségességétől, a feloldott és lerakódott kalcium-karbonát mennyiségétől, de a felszíni növénytakaró vastagságától is. A színükre különböző adalékanyagok hatnak, melyeket az esővíz hoz a felszínről a mélybe. Vörösre festi a cseppköveket a karszti agyag, amely vas-oxidokban gazdag, a fekete és szürke színeket pedig a mangán-oxidok eredményezik.
A fény felé haladva egyre több a növény a köveken is, páfrányok lengedeznek a cseppkövekhez tapadva a fejünk felett.
De a barlangból kiérve az élménynek még nincs vége!
Két út közül választhatunk. Az egyik rövidebb és egy lift-sikló segítségével tehetjük meg az út egy részét. A nehezebben mozgóknak ez is segítség, de a lifthez is el kell jutni, ami kb. 10 perc séta.
A másik, hosszabb út viszont számos látnivaló mellett halad még el. Kezdve a szikla oldalában kialakított úttal.
A képen középen, azok a kis sötét foltok az emberek. Ebből látszanak egy kicsit az arányok is. 🙂
Mivel a Reka folyásirányával megegyezően vezetett az utunk, a barlang kijárata a felszínhez képes elég mélyen van. Innen vissza kell jutnunk fel, a látogatóközponthoz, ami valahol a sziklák tetején van.
Beleshetünk kisebb barlangokba is még.
A hatalmas sziklák között pedig vízeséseket is találunk.
További utak vezetnek barlangokon, alagutakon keresztül, a sziklákba vésve a víz fölé, a vízesések mellé.
Kialakított teraszokon gyönyörködhetünk a természet alkotta csodákban, a sziklák sokszínűségében, a víz által alakított formákban, színekben.
És kihívásokkal is küszködhetünk a kiépített fémhidakon.
(A fotó a barlang hivatalos oldaláról, a www.park-skocjanske-jame.si oldalról származik.)
Közben megfigyelhetjük a hely növényvilágát, amely attól különleges, hogy egy helyen, egymás mellett találhatjuk meg az alpesi és a mediterrán tájra jellemző fajtákat.
Például a sziklák között, meg az erdős részeken is nagyon sok ciklámen virít.
A barlang egész évben, minden nap látogatható. Vezetések az alábbi időpontokban indulnak a fenti túrára:
- novembertől március végéig 10 és 13 órakor, hétvégén és ünnepnapokon 15 órakor is
- április, május és október hónapokban 10, 12, 13 és 15:30
- júniustól szeptember végéig 10-től 17 óráig minden egész órában
Ha szeretnétek elkerülni a tömeget, akkor inkább tavasszal vagy ősszel menjetek. Ráadásul akkor az öltözködés sem lesz olyan nagy gond.
Belépőjegy árak a fenti túrára (2017-től):
Felnőtt:
- november, december, január, február: 16 Euro
- március, április, május, június, szeptember, október: 18 Euro
- július, augusztus: 20 Euro
Nyugdíjas és diák 26 éves korig:
- november, december, január, február: 12 Euro
- március, április, május, június, szeptember, október: 16 Euro
- július, augusztus: 18 Euro
Gyerek jegy
- november, december, január, február: 7,50 Euro
- március, április, május, június, szeptember, október: 9 Euro
- július, augusztus: 10 Euro
Érdemes a barlang túrán kívül fent a felszínen is körbemenni, a táblán zölddel jelölt úton, mely teljesen ingyenes.
Viszont a kilátópontokról csodálatos panoráma tárul elénk, beláthatunk a folyót eltüntető dolinába, és skanzen is van.
(A fotó a barlang hivatalos oldaláról, a www.park-skocjanske-jame.si oldalról származik.)
Ha szeretitek a barlangokat és éppen erre jártok, a Postojnai cseppkőbarlangot ne hagyjátok ki, mert ott vonatozni is lehet, és mellette a Predjamai sziklavárat se, ahol szintén vannak barlangok a várhoz kapcsolódva. Valamint a Skocjan barlangtól már csak egy ugrás a tengerpart, ahol mindenképpen érdemes megnézni Piran-t, a Szlovén tengerpart ékkövét.
De ha már Szlovénia, látogassatok el a Bledi tóhoz is, fölötte a várba, meg mellette a Vintgar szurdokba. Innen csak 30 km a Bohinji tó és mellette a Vogel hegy kabinos felvonóval és libegővel. Ráadásul oda-vissza egy kedves, határ menti, ma is magyar kisváros, Lendva mellett halad el az autópálya, ahova szintén érdemes benézni. Tőle pár km-re pedig milliónyi orchideát csodálhatunk, és egy elvarázsolt erdőben is sétálhatunk Dobrovnik mellett.
És ha nem szeretnétek lemaradni róla, valamint szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: