Graz Stájerország fővárosa és ahogy egy fővárosban illik, november végétől itt is ünnepi díszbe öltöznek az utcák, a terek, és adventi vásárt is rendeznek.
Grazban azonban egészen különleges módon nem egy nagy központi vásár van a városháza előtti téren (persze ott is van, de…), hanem a csodálatos óváros szűk, sikátoros utcái közötti apró tereken találhatunk mindenfelé egyedi és családias hangulatú vásárokat, melyek arra várnak, hogy felfedezzük őket.
De a kis vásárok jól elbújtak és nem is annyira könnyű megtalálni ezeket. Át kell menni házak alatt, átjárókon, be kell menni a sikátoros utcákba felvállalva az eltévedés kockázatát is akár. De megéri! Aki Grazba készül adventi vásárra, annak ez kötelező olvasmány, hogy ne járjon úgy mint egyszer én … aki hazaérkezés után jöttem rá, hogy mindenről lemaradtam, mert nem tudtam, hogy hova is dugták el a legjobb vásárokat! 🙂
De visszamentem és most megmutatom Nektek is!
Hol található? Ausztriában, Stájerországban, Grazban, a belvárosban. Térképen ITT.
Graz belvárosa az UNESCO világörökség része, mint a legnagyobb egybefüggő óváros Európában. Már ezért is megéri ide jönni, mert a szépen felújított és karbantartott műemlék épületek gyönyörű hátteret biztosítanak a hangulatos karácsonyi vásárokhoz.
Graz főutcája sétálóutca, csak a villamos közlekedik a gyalogosok között. Elsőre talán kicsit furcsák, ezek a fejjel lefelé lógó karácsonyfák, de kivilágítva egészen hangulatosak.
Itt található a Tartományi Székház, melyben fegyvergyűjtemény is megtekinthető, az udvarára viszont mindenkinek be kell menni!
A Graz-i advent legnagyobb különlegessége, a Tartományi Székház udvarán minden évben felállított Eis-Krippe, azaz jégbetlehem. Az idei évben is az ismert jégművész, Kimmo Frosti és nemzetközi jégfaragó csapata varázsolta a jégbetlehemet Grazba. Összesen 45 tonna kristálytiszta jeget használtak fel a betlehemhez, és egy nap alatt kellett elkészülni vele. (A képeken nem az idei betlehem látható.)
Az illékony remekmű általában advent első szombatjától január 6-ig nézhető meg, de a látogatással nem árt sietni, mert az enyhe időjárás sajnos komoly károkat tesz a szoborban. Vagy a havazás is ronthat kicsit az összképen.
Mivel a betlehemet minden évben újra alkotják, így az minden évben kicsit másképp néz ki. Egyszer díszesebb, máskor egyszerűbb, van amikor részletgazdag, és van, amikor kicsit elnagyolt.
Ide érdemes sötétedés után visszanézni, mert este gyönyörűen kivilágítják az egész udvart, az árkádokat és a jég is csodás színekben pompázik.
A Tartományi Székház mellett van a Városháza, és előtte a tér. Itt van felállítva a város hatalmas karácsonyfája, amit 25 ezer kis égővel világítanak ki. Térképen ITT található.
A városháza ablakaiban december elsejétől adventi kalendárium látható, sötétedés után pedig csodás fényekkel festik tele az épület homlokzatát.
Így hirdetik ezt a vásárt: Ha adventi időszakban hideg van Grazban, húzódjunk egymáshoz közelebb. A városháza előtti téren egy kis falu lett felépítve, ahol melegedhetünk és biztonságban érezhetjük magunkat. A tradicionális kézműves termékeket szívvel és lélekkel készítették, hogy megörven-deztessék a látogatók szívét. A finom ennivalók és a forró italok pedig felmelegítenek a téli hidegben is.
Nyitva minden nap 10-től 20 óráig. A gasztronómiai standok 22 óráig.
A városháza tértől a Mura felé indulva – az egyik keskeny utcát választva természetesen – a ferences negyedi régi grazi adventi vásár színhelyére jutunk. Térképen ITT.
A Franziskanerviertel-nél találjuk Graz legrégebbi adventi vásárát. Ez a kis vásár régi tradíciókra épül, gyönyörű karácsonyfadíszeket és más kézműves termékeket árulnak. A templom oldalában nagyon jó illatú csokoládébolt is működik. És ezen a téren találtam meg a legeslegjobb puncsot!
Lányok, el tudtok képzelni jobbat a Balieyspunsch-nál? Mert én nem. Az valami isteni!!! Esetleg még a tojáslikőr puncs. (És lehet, hogy csak itt árulják, mert én bejártam érte Bécs hat nagy adventi vásárát, de nem találtam.)
A forralt bort és a puncsokat itt is egyedi, Graz-i, adventi bögrében kínálják. A bögre betéti díjas, kb. 2 Euro, ha visszavisszük a bögrét, visszaadják a pénzt. De egyet úgyis mindenki meg fog tartani, mert nagyon szép bögrék vannak. A különböző helyszíneken lévő kis adventi vásárokon más-más mintájú bögrék is lehetnek. (A fenti képen is van kék, piros és fehér bögre is.)
A ferences templom mellett tovább sétálva a Mura partján, a Kleine Neutorgasse-n található a gyermek advent, ahol körhinta, mesevonat, nosztalgia óriáskerék, édességek és más meglepetések várják a gyerekeket. Ráadásul ezen a két helyszínen az ünnepek után, 26-án újra nyitnak, és még december 31-ig nyitva lesznek az étel-ital standok és a mini vidámpark.
Ha pedig átkelünk a Mura hídján, a túloldalon, a Mariahilferplatz-on már egy másik csodavilágot találunk. Szintén óriáskerékkel, színes fényekkel, alternatív zenei programokkal. Ezen a téren egy mesés, színes és változatos karácsonyi “giccset” találunk (ők titulálták ennek), de ezen kívül érdemes a templomba is betérni, mert nagyon szép.
Nyitvatartás: hétfőtől péntekig 16 – 22 óra között, hétvégén 11-től 22 óráig.
Aztán a Murán ismét átkelve, akár a mesterséges Mura-szigeten keresztül, érdemes felmenni a várhegyre, mert fent is van adventi vásár. A hegyre egy nagyon klassz sikló, a Schlossbergbahn közlekedik, amit adventi időszakban néha ingyen is igénybe lehet venni, de egyébként is az 1 órára szóló jegy felnőtteknek csak 2,20 Euro.
A sikló felső állomása mellett már kezdődik is az adventi vásár. Térképen ITT
És egy nagyon különleges vásár várja az érdeklődőket Graz “tetején”, november 17. és 23. között minden hétvégén péntektől vasárnapig. Itt fedett helyen nézelődhetünk az árusok között.
Igazi stájer karácsony vásárral várnak mindenkit, finom italokkal, finom ételekkel és kézzel készült ajándékokkal. Sőt, hangulatos stájer zenéket játszanak élőben különböző együttesek a színpadon, továbbá a stájer Christkind és a fáklyás felvonulás is emlékezetes pillanatokkal várja az érdeklődőket.
Az egyik különlegesség ez a sajt. Itt egy félbevágott nagy, kerek sajtot melegítenek felülről, amitől megolvad, és ezt az olvadt sajtot kenik kenyérre. Kissé borsos ára van, de egyszer érdemes kipróbálni, mert nagyon finom.
Nyitvatartás: pénteken 11-20 óra között, szombat-vasárnap 10-20 óra között.
Macskabarát ismerősnek tudnék mit venni. 🙂
A Schlossbergbahn felső állomása melletti vásártól érdemes tovább sétálni a várhegyen, mert azért Graz jelképét, az óratornyot sem hagyhatjuk ki, és útközben még belebotlunk több látnivalóba is. Az óratorony mellől pedig a hegy gyomrába épített lifttel vagy a lépcsőkön visszaereszkedhetünk a városba. (Ha a lépcsőket választjátok készüljetek fel rá, hogy 260 db van belőle, és havazás esetén lezárják.)
A lépcső alatt van két alagútbejárat a hegy gyomrába. Az egyikben egy mesevonat és a lift található, a másik átvisz a túloldalra. Ha a várhegy gyomrán átvezető alagúton átmegyünk (csak azért, mert érdekes), akkor a Karmeliterplatz-ra érünk, ahol amellett, hogy gyönyörű épületekkel van körbevéve, egy gyerekeknek szóló téli világot találunk hatalmas jégpályával. Térképen ITT.
Itt fantasztikusan el tudják tölteni az időt a legkisebbek a szüleikkel együtt. Különböző programok várják őket, lehet kézműveskedni, festeni és játszani, van kényelmes olvasósarok, és karácsonyi sütisütő stúdió is. És amíg a gyerekek a téli világban szórakoznak, a szülők felmelegedhetnek a jégkávézóban.
November 18-tól január 29-ig 700 négyzetméteres jégpálya várja a korcsolyázni szeretőket, és az sem baj, ha nem viszünk magunkkal korcsolyát, mert kölcsönözni is lehet.
Nyitva tartás: hétfőtől péntekig 14 – 18 óra között, hétvégén 10 és 18 óra között.
A többi adventi vásár megtalálásához viszont már tényleg bele kell vetnünk magunkat a sikátoros utcák sűrűjébe.
Akár alulról a főtér felől, akár felülről a Karmeliterplatz felől a Sporgasse-ról a Färbergasse nevű kis utcába kell befordulni, aztán csak egyenesen. 🙂
Az első vásár, amibe belebotlunk a Färberplatz-on található iparművészeti vásár. Térképen ITT.
Úgy hirdeti magát, hogy: kézműves és designer termékek, tradicionális és pop-up vásár, kultúra és kreativitás, idillikus, városi, alternatív, eredeti, karácsonyi. 45 hazai és nemzetközi (köztük több magyar) kézműves és designer mutatja be itt termékeit fából, fémből, üvegből, kerámiából, bőrből, viaszból és textilből.
A Hüttéknél pedig hódolhatunk a kulináris élvezeteknek regionális és bio ételekből válogatva, valamint forró téli italokkal várják a melegedni vágyókat és a puncsokat szeretőket.
Nyitva tartás: hétfőtől csütörtökig 11 – 19 óra között, pénteken és szombaton 11 – 20 óra között, vasárnap 12-től 18 óráig.
A Färbergasse-n tovább haladva egy sarokkal arrébb már egészen más világot találunk. A kézművesek vásárainak fénypontja található a Mehlplatz-on. Térképen ITT.
Designer adventi bódékba várják a látogatókat, melyek egész nap bekukucskálásra csábítanak, este pedig kivilágított kristályoknak tűnnek. Válogatott kézműves termékeket és pompás csemegéket kínálnak. Minden szombaton élő zene is van, vasárnaponként pedig gyermeknapot tartanak.
Nyitva tartás: minden nap 11 és 20 óra között.
A Mehlplatz nevű téren hangulatos és változatos élő zene szól a jazz-től az alternatív irányzatokon át a tánczenéig.
A következő terecske a Harangjáték tér (Glockenspielplatz), amit nemcsak az adventi vásár miatt érdemes felkeresni. Térképen ITT.
Az egyik ház homlokzatán egy gyönyörű óra van, ami naponta háromszor, 11, 15 és 18 órakor változatos zenéket (adventi időszakban karácsonyi dalokat) játszik, miközben két táncos forog a kinyíló ablakokban.
A téren lévő adventi vásár mottója 2017-ben ismét “Stájerország”. Csak hazai, stájer kiállítók és kézművesek standjai találhatók a téren. Kóstolhatunk stájer specialitásokat és házi készítésű, klasszikus forraltbort és puncsot is.
Az alkalomhoz illő zenei keretek mellett tematikus napokat is tartanak nagyszerű akciókkal és attrakciókkal.
Nyitva tartás naponta 11 és 20 óra között.
Aztán az igazán bátrak (akik nem félnek az eltévedéstől), ha még tovább sétálnak, előbb-utóbb a Tummelplatz-on találják magukat, és itt lelnek rá Graz legszínesebb vásárára. Az egész világ színessége, tarkasága, sokszínűsége bemutatkozik a Tummelplatz-on. Térképen ITT.
20 éve ezen a téren találkoznak egymással a legkülönfélébb nemzetek életművészei, a világutazók és az iparművészek, hogy itt kínálják sokszínű árujukat, a saját készítésű üvegműveket, festményeket és karácsonyfadíszeket. De vannak itt még színes ruhák, textilek Peruból (ami azért valljuk be, elég kuriózum, de felvidító hatású a hideg, téli napokon), távoli országokból származó ezüst és más fémekből készült ékszerek, fából, fémből készült dísztárgyak, gyertyák és füstölők. Ez talán a legkülönlegesebb adventi vásár, színes, illatos és változatos.
Nyitva tartás minden nap 11 és 19 óra között.
Az eltévedéstől pedig igazán nem kell tartani, hiszen végig párhuzamosan jöttünk a főutcával, tehát bármelyik kis utcán átsétálunk a Mura irányába, ismét itt találjuk magunkat.
De mielőtt újra visszafordulnánk a főtér felé, nézzük el a másik irányba is. Ott található ugyanis még egy vásár a Vaskapu téren. Térképen ITT.
Ezen a téren a kulináris élvezeteké a főszerep, meg a forró italoké. Az adventi kószálás közben itt találkozhatunk a legtöbbféle forralt borral, puncsokkal, gyümölcsös bólékkal és alkoholmentes meleg italokkal, valamint finom falatokkal. De ez a tér a jótékonyság tere is, itt van a karitatív szervezetek találkozóhelye, itt adományozhatunk és itt segítenek a rászorulókon.
Nyitva tartás minden nap 15 és 22 óra között.
Hát nagyjából körbeértünk. Mire ide értek, egészen biztosan kezd már leszállni az est is, érdemes tehát visszaindulni a főutcán, benézni még egyszer a váltakozó színekben pompázó jégbetlehemhez és megnézni a fő téren a városháza fényfestését. Esetleg enni egy zacskó forró, sültgesztenyét, vagy inni még egy forró italt a városháza előtti téren.
De van ám még vásár máshol is. A nagy, modern (és bocs, de szerintem egy hatalmas bálnára hasonlító) Kunsthaus melletti téren, a Mura túloldalán található kis vásár mottója: “karácsony otthon, Grazban”. Kicsit furcsa a hangulat ebben a kicsi, de annál finomabb adventi vásárban, ahol a nagyon jó minőségű forraltbor már az első napon lenyűgözte a közönséget, így gyorsan híre ment a városban. A vásár szíve a Stájerhütte, ahol olyan finomságokat kóstolhatunk, mint a héjában sült, töltött burgonya, a sült kolbászkák, és a forró, sült mandula.
Továbbá a Kastner & Öhler áruház belső udvarán “Adventparadies” várja a fiatalokat. Minden hétfőn, pénteken és szombaton 18 órától híres DJ-k játszák legújabb szettjeiket és élő koncerteket is tartanak. Ez a legtovább nyitva tartó adventi vásár, éjjel egyik van nyitva (vasárnap kivételével).
És a látnivalóknak még mindig nincs vége. A Krippenweg a Tartományi Székház kapujával szemben indul (tulajdonképpen a jégbetlehemtől) és a Diözesanmuseum-hoz vezet, ahol karácsonyi kiállítást rendeztek.
A csillogó kirakatok között vörös szőnyegen vezet az út, fénylő égősorok alatt. (Természetesen ez az utca is átvezet a főutcával párhuzamosan futó utcára, a sikátorok közötti kis adventi vásárokhoz.)
Érdemes tehát advent idején (is) Graz-ba látogatni, mert lehet, hogy Bécs vonzóbb uticél a Rathausplatz-on található hatalmas adventi vásárral, de Graz hangulatosabb, családiasabb, sokszínűbb, egyedibb és érdekesebb. 🙂
Persze Bécsben is van élet a városháza téren túl is, vannak eldugott, hangulatos, kis adventi vásárok, melyeket megéri felkeresni, mert egyedibb ajándékok közül válogathatunk, mint a városháza téren lévő tucatáru között. És mivel itt a szezonja, ajánlom a másik Bécsről szóló írásomat is.
Az információk egy része és pár fotó a graztourizmus.at/advent oldalról származik, a többi saját.
A grazi honlapon benézhettek a Tartományi Székház udvarára, ahol a jégbetlehem élő adásban kukkolható. 🙂 Idén is nagyon szép lett és nézzétek meg este is, kivilágítva.
És ha nem szeretnétek lemaradni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is.
Kommentek