Mi van Hallstatt fölött a hegyen? Vagy inkább mi van a hegy gyomrában? Hát só! És ezt a sót több mint 7000 éve bányásszák Hallstatt mellett. Ma is. De a régi, már nem használt bányából egy interaktív, varázslatos kiállítóhelyet, egy bányamúzeumot alakítottak ki. Show-t építettek a sóra. Hatalmas élmény!
Hol található? Ausztriában, Felső-Ausztria tartomány déli csücskében, Hallstatt mellett. Térképen ITT
Megközelíteni gyalog, a bányászok több ezer éves útján, vagy egy siklóval lehet, aminek a völgy-állomása Hallstatt belvárosától nem messze található.
A sikló hegy-állomásától még kb. 15-20 perces séta a sóbánya bejárata. Séta közben már olvashatunk a hegyről, a bányáról, mert a túraút mellett egy téma-utat, táblákat, tükröket és más érdekességeket találhatunk.
Ha valaki csak kirándulni szeret, akkor is érdemes felmennie a hegyre, mert túra utak és más látványosságok is vannak.
De 891 méterrel a tengerszint felett, ott vár mindenkit a bánya háza. A sóbánya bejáratához ezen keresztül juthatunk.
A sóbánya Kaiserberg nevű része 2002 óta látogatható. Akkor alakították ki a kiállítóhelyeket. Tehát végülis nemrég, viszont a só 7000 éves történelme elevenedik meg a föld alatti járatokban. Több szinten.
Az épület ajándékboltjában mindenféle sóval kapcsolatos terméket vásárolhatunk. Például sót is. Nagy választékban. 🙂
Érdemes egy dobozzal kipróbálni! De egyébként a hallstatti só nálunk is kapható Bad Ischler Kristall Salz felirattal.
Az épületben a bányászok életét bemutató fotókiállítás is van, amit a csoport indulásáig körbejárhatunk.
A sóbánya csak vezetéssel látogatható, a vezetés alapvetően német (vagy esetleg angol) nyelven megy, de audio guide van magyar nyelvű is.
Aztán következik a beöltözés. Mindenkinek védőruhát adnak a saját ruhája fölé. Kicsit vicces, főleg azért, mert elég nagyok ezek a védőruhák és úgy kell felkötni a nadrágokat. De immár egy szép, színes csoport indul a bánya bejárata felé, ahova egy keskeny, fatetővel védett út és még sok lépcső vezet a háztól.
Aztán megkezdődik a séta a hegy gyomra felé. Hosszú, szűk folyosón keresztül visz be az út, de bent már kitágul a tér és megszűnik a klausztrofóbia. 🙂
Ráadásul a figyelmünket is lekötik folyamatosan. Filmvetítés, mozgó bábuk, fényjáték és érdekes előadás a sóról és a bányáról. Van ahol a barlang plafonjából ereszkedik elénk egy vetítővászon, van, ahol körbe lehet ülni. Van ahol az idegenvezető mesél, van ahol egy bányász bábu.
Aztán a bánya mélyebben fekvő szintjeire történő lejutást meggyorsítandó és elősegítendő, következik a csúszda!
Nem teljesen hagyományos, játszótérit kell elképzelni, hanem ilyen szép fából készületet. Jó meredek, jól be lehet gyorsulni rajta, de lent elég hosszú kifutó, lassító van, úgyhogy nem kell félni a sebességtől. Csak hátra kell dőlni, felemelni a lábakat, aztán suhanás. 🙂
Két ilyen csúszda van. Az első a bemelegítés és a gyakorlás helye. A második 64 méter hosszú, és az aljába traffipaxot tettek, ami a sebesség mérése és kijelzése mellett fotót is készít, amit majd kifelé menet meg lehet vásárolni. A helyi idegenvezetőknek persze már van gyakorlata, ők 40 km/h fölötti sebességet is képesek itt elérni.
A bányában egy magas-sótartalmú tavacska is van. Kihasználva a víz tükröződését, egészen különleges és izgalmas látványt varázsolnak a plafonra (és a vízfelszínre) fények segítségével.
A bányában több mint 7000 éve folyik a “fehér arany”, a só kitermelése. A századfordulón még több mint háromszázan dolgoztak a föld alatt, manapság már csak 39-en dolgoznak itt, és óránként 80 m3 sót termelnek ki. Ma már a víz segítségével oldják ki a kőzetből a sót, majd kiszivattyúzzák és lepárolják. Persze régen ezt egészen másképp, kezdetleges eszközökkel csinálták.
1664-ben ebben a bányában történt a világon regisztrált első sújtólégrobbanás.
A só konzervál is, ezt tudjuk. 1734-ben bányászat közben találtak egy teljesen ép ruházattal, hajjal és bőrrel megmaradt embert a sóban, aki körülbelül időszámításunk előtt 1000 évvel lett a só foglya.
Kifelé már gyalogolás helyett egy kisvonatra ülhetünk, és azzal visznek ki mindenkit a több mint egy órás bányalátogatás után a felszínre.
A bányában állandó 8-10 fok van, ami ahhoz elég hűvös, hogy átfázzunk a nézelődés közben, ezért meleg ruhával feltétlenül készülni kell. De még alaposan felöltözve is jól esik ismét a felszínen a melengető napsugár.
Bányalátogatás után, visszafelé sétálva még szétnézhetünk a Rudolf toronyból, a mellette lévő panoráma hídról vagy a mélység fölé épített skywalk kilátóplatformról. Mindenhonnan csodás panoráma nyílik a környező hegyekre és a Hallstatti tóra, lent Hallsatt kis ékszerdoboz városával.
A bánya nyitva tartása:
- 2017.04.01. – 09.24. között 9:30-tól 16:00-ig
- 2017.09.25. – 11.05. között 9:30-tól 14:30-ig
- 2017.11.06. – 11.26. között 9:30-tól 14:00-ig
A bánya nyitva tartása igazodik a sikló üzemidejéhez is (vagy a sikló üzemideje a bánya nyitvatartásához).
Belépő árak (2017):
csak sóbánya:
- felnőtt 22 Euro
- gyerek (4-15 év között) 11 Euro
- nyugdíjas, diák 20 Euro
sóbánya + sikló (oda-vissza, komplex):
- felnőtt 30 Euro
- gyerek (4-15 év között) 15 Euro
- nyugdíjas, diák 27 Euro
Gyerekek 4 éves kortól látogathatják a bányát.
Fizetni a készpénzen kívül mindenféle bankkártyával is lehet.
A komplex belépőjegy tartalmazza:
- hegy és völgymenetet a siklóval
- belépést és vezetést a sóbányában
- a panorámalift használatát és a kilátóhidat
- a világörökségre tekintő kilátóteraszt (skywalk)
- 2 kiállítást a Rudolf toronyban és a Knappen-házban
- a témautat a hegyen, melynek címe “Út az időn át”
Remélem kedvet kaptatok, és ha már Hallstatt-ban jártok, felmentek a hegyre is, és megnézitek a show-bányát, mert nagyon izgalmas!
Az információk egy része a sóbánya saját honlapjáról származik. www.salzwelten.at
Ha már itt jártok, nincs messze Bad Ischl sem, ahol klassz, retro kabinos felvonó és hegyi élmények várnak mindenkit a Katrinberg-en! És a Katrin hegyről csodálatos kilátás nyílik a Hallstatti tóra (is).
És ha szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: