A Schneeberg tetején? Hát mi más lehetne, mint hó! Meg csúcskereszt, természetesen. 🙂
A Schneeberg Alsó-Ausztria legmagasabb hegye, egyben az Alpok fő vonulatának utolsó keleti tagja, melynek csúcsa magasabb mint 2000 méter. Már messziről is jól látszik – az év nagy részében – havas teteje. De nyárra elolvad a hó és széles, kényelmes turistautak várják a kirándulni szeretőket, és menedékházak az éhes vagy szomjas megpihenni vágyókat.
A Schneeberg-re bármikor érdemes felmenni! Miért? Mutatom!
Hol található? Ausztriában, Alsó-Ausztria tartományban, a soproni határtól kb. 60 km-re. Térképen ITT.
Megközelíteni több oldalról is lehet, például a következő települések felől: Puchberg am Schneeberg, Losenheim, Kaiserbrunn. Minden irányból más-más módon lehet felmenni, de bármelyiket is választjuk, mindenképpen nagy élményben lesz részünk. 🙂
A legkényelmesebb a fogaskerekű vonat, amely 1897 óta üzemel, Puchbergből indul és Ausztria legmagasabban, 1800 méteren fekvő vasútállomására szállítja az utasokat.
A vasútállomás mellett a gyerekeket 5000 m2-es, vonatos témájú, fából készült játszótér várja. Természetesen ez Alsó-Ausztria legmagasabban fekvő játszótere. A játszótér fölött a gyerekek egy csúcskereszthez is felmászhatnak.
A felnőtteket pedig ez a nagy, rozsdás, hernyó alakú, 40 méter hosszú, interaktív kiállítótér, a “Kaleidoskop” várja.
Benne ismertető filmek a környékről, a vasútról, az építkezésről, továbbá egy galéria pár képpel kedvcsinálónak, a völgyben található Voka Galériához.
És egy kis varázslat. Bár a képen nem látszik, mert pont nem üzemelt, de a két üveglap között valami könnyű fehér morzsa van (mondjuk hungarocell), amit fúvókákkal felfújnak, így nyáron is hóesésben nézhetjük az Erzsébet császárné emlékére épített kápolnát.
A kápolnát 1899-ben kezdték építeni, 1901-ben lett kész, majd 1902-ben Ferenc József császár is ellátogatott a kápolnába.
A belseje is nagyon szép, érdemes kicsit megpihenni benne.
A Kaleidoskop mögött indulnak a turistautak. A Schneebergen több mint 80 km túraút várja a kirándulás szerelmeseit.
A legkönnyebb talán a képen látható csúcs körül futó “Paradies der Blicke” túraút, ahonnan az út során minden irányba a legszebb kilátásokban gyönyörködhetünk.
És egy kis kitartással felmehetünk az 1888 méteres magasságban található Waxriegel csúcskereszthez is.
De a nagyobb kihívást keresők természetesen induljanak el tovább. A következő pihenőhely az 1873-ban épített Damböckhaus, 1810 méteres magasságban.
A Schneeberg mészkőből van, és fent széles plató található. Az erősen strukturált karsztfennsík 1873 óta Bécs ivóvízellátását szolgálja, melyből a szükséglet nagy részét fedezni tudják. Ennek köszönheti Bécs a kiváló minőségű ivóvizét.
Az út során dönthetünk merre megyünk tovább. A Fischerhütte és a Klosterwappen csúcs is “csak” 35 perc, de az út nehézségi fokában van egy kis különbség.
A Fischerhütte felé széles, enyhén emelkedő turistaút vezet. Persze emelkedő azért van benne, hiszen a menedékház 2049 méteren található.
A csúcs felé viszont csak egy kitaposott ösvény vezet és sokkal rövidebb távon tesz meg elég nagy emelkedőt. Visszanézve a vasútállomás irányába szép kilátásban lehet részünk a Waxriegel és a Schwarzriegel csúcsok felé.
És úgy tűnik már nem kell sokat mászni, hogy elérjük a csúcsot.
A Schneeberg legmagasabb csúcsa a Klosterwappen, 2076 méter magas. Érdemes felmászni, mert lenyűgöző körpanorámában gyönyörködhetünk fentről.
A csúcskereszt táblája:
Azért, hogy ne csak a szépet mutassam, és ne érjen benneteket óriási csalódás a csúcsnál, egy szép nyári napon, amikor sokan mennek hegyet mászni, a csúcskereszt környéke nagyjából így néz ki. Kicsit illúzió romboló és a nagy antennák sem szépek, de attól még érdemes felmenni! 🙂
Innen a csúcsról is tovább mehetünk a gerincen a Fischerhüttéhez. Közben gyönyörködhetünk a panorámában, és haraphatjuk a magas hegyi levegőt.
A Fischerhütte 1885 óta várja vendégeit. Éjszakai szállást is kínál kb. 30 fős hálótermekben, ahova hálózsák cipelése ajánlott. De enni, inni mindenképpen lehet és az árak nem annyira borzasztóak. A menedékházban egyébként magyarok is dolgoznak, így nyelvi nehézségek sem lesznek a rendelésnél.
A Fischerhütte mögött egy újabb csúcs a Kaiserstein, 2061 méteres magassággal. A képen ott voltak a felhők is mellettünk.
Innen már csak lefelé vezet az út. Mehetünk vissza a foltos vonat állomásához is, vagy a leereszkedéshez választhatjuk a hegy másik oldalát. Megmutatom ezt az utat is, mert ez bővelkedik extrém szakaszokban.
A Fischerhüttétől Losenheim irányába két út közül választhatunk. Az egyik a Federweg hosszabb, de könnyebben járható, a másik, a Federsteig rövidebb, ennek megfelelően keményebb is. Mi siettünk, hát a rövidebb utat választottuk…. Soha többet! 🙂
A Federsteig egy rövidítés a Fischerhütte és az Edelweishütte között.
Itt még nem voltak komoly problémák, csak a sziklákon kellett lejutni bokaficam nélkül. Ez a szakasz talán fölfelé könnyebben teljesíthető, lefelé rizikósabb.
Aztán voltak drótkötél kapaszkodóval ellátott szakaszok, ahol nyilván jól jött, hogy volt mibe kapaszkodni.
Ez a szakasz nagyon jól néz ki. Ránézésre. Aprócska probléma vele, hogy az apró kövek gurulnak a talpunk alatt. Lefelé. Tehát oldalra. Itt konkrétan nagyon féltem. De egyébként gyönyörű! Bátraknak és a kihívások kedvelőinek kifejezetten ajánlom. 🙂
Még egy kis ízelítő a sziklákból és a drótkötél kapaszkodóból. Mint a képen is látszik, voltak akik ebből az irányból mentek felfelé.
És ott a cél, Losenheim. A parkolón látszik, hogy nyáron sokan szeretnek kirándulni a Schneeberg-en. Rengeteg autó volt itt is. Télen pedig itt találjuk a Schneeberg sípályáit. Nem túl nagy síterep, de azért érdemes kipróbálni, mert közel van.
És aki feladja 1210 méteres magasságban, az akár libegővel is folytathatja az utat. A libegő 1927-ben létesült.
Ha a másik irányból indulunk, akkor Losenheim-ből feljöhetünk a libegővel, és innen indulhatunk a csúcsok meghódítására.
A Schneeberg kiváló kirándulóterep, mert a vonat vagy a libegő igénybevételével remek egynapos kirándulás keretében elérhető a viszonylag magas Klosterwappen csúcs is.
Tehát ha nem gyalog szeretnétek megtenni az egész utat, akkor a következő lehetőségek vannak:
Libegő
Nyitva tartás: nyáron június végétől október elejéig 8:30 – 17:00 óra között. Déli üzemszünet 12:00 és 12:40 között!
Tavasszal és ősszel (márciustól júniusig és október- novemberben) hétvégéken és ünnepnapokon jár a lift 9 és 16 óra között. Ebédszünet ekkor is van 12:00 és 12:40 között.
Árak (2016):
- felnőtt: egy út 7,50 Euro, oda-vissza 10 Euro
- gyerek: egy út 6 Euro, oda-vissza 7 Euro
- diák és nyugdíjas: egy út 7 Euro, oda-vissza 9 Euro
Gyerekeknek 6 év alatt ingyenes. Gyerekjegy 5-15 év között váltható, diák 16-18 év között, nyugdíjas 65 év felett.
A 2017-es nyári szezon árai még nincsenek fent a holnapon.
Vonat
2017.04.29. és 11.01. között
Hegymenet Puchberg – Hochschneeberg naponta: 9:00, 10:30, 12:00, 14:00, 15:30
Völgymenet Hochschneeberg – Puchberg naponta: 9:45, 11:15, 13:15, 14:45, 16:15
Jegyárak (2017):
Hegy ÉS völgymenet felnőtt: 37 Euro, gyerek: 18,50 Euro
Kedvezményes hegy ÉS völgymenet: 32 Euro
Hegy VAGY völgymenet felnőtt: 27 Euro, gyerek: 13,50 Euro
Nosztalgia gőzös felár: 8 Euro
- kedvezményes jegy 20 főnél nagyobb csoportoknak, 65 év felettieknek, mozgáskorlátozottaknak és vendégkártyával rendelkezőknek váltható,
- 50 % kedvezmény jár a 15 év alatti gyermekeknek, valamint kutyáknak pórázon és szájkosárral,
- 6 év alatt ingyenes a vonatozás a szülő ölében ülve
- családi jegy is van, aminek az ára a szülők és a gyerekek számától függően változik
Tavaly még volt csúcsjegy is, most nem találom a honlapon, de ettől még lehet, hogy idén is lesz. Ez tavaly 46 Euro volt, ami a következőket tartalmazta:
- 1 hegy VAGY völgymenet a Salamander motorvonattal
- 1 hegy VAGY völgymenet a Salamander ülőlifttel (libegővel)
- 1 utalvány az egyik hüttében egy ebédhez
- 1 buszjegy Puchberg és Losenheim között
Mi van tehát a Schneeberg tetején? Klassz, egész napos kirándulási lehetőség, könnyebb és nehezebb útvonalakkal, éttermekkel, fogadókkal, csúcskereszttel és lélegzetelállító panorámával.
És ha szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: