Bad Ischl a “császárváros”. Híres a Habsburgok nyári kastélyáról, Sisi kertjéről, a gyógyhatású fürdőiről, az islerről, és a hegyekről. A belvárosból egy könnyed sétával elérhető Katrin Seilbahn kis-kabinos felvonó pedig 1416 méterre repít fel, a szívem hegyére. 🙂
Igazi retro felvonó, semmi csillogás, sem modern, lekerekített buborék kabinok. Színes. Szögletes. Fapados (szó szerint). De a gépészet azért rendben van. És hatalmas élmény!
Hol található? Ausztriában, Felső-Ausztria tartomány déli részén, Bad Ischl városka dél-nyugati szélén. Térképen ITT.
A Katrin Seilbahn 1959 óta működik, és szállítja a kirándulni szeretőket a Katrinberg-re. Típusa kétsebességes gondola-lift, vagy kis-kabinos felvonó. A folyamatosan haladó drótkötélpályán sok-sok 4 személyes kabin jár körbe-körbe. A végállomásokon azonban a kabinok a szállító drótkötélről “lejönnek”, majd modernebb esetekben egy lassabb sebességű drótkötélen vagy láncon mennek körbe és fordulnak vissza, miközben ki- és beszállni lehet. Jelen esetben azonban a felső állomáson, a lassabb sebességű drótkötél helyett (vagy mellett) az állomáson dolgozó kezelő tolja át a kabint kézi erővel a kiszállástól a beszállásig. 🙂
(Persze lehet, hogy csak segített neki, de hogy tolta az biztos.)
A felvonó tehát nem áll meg, az állomásokon a kabinok szépen lassan haladnak, közben az ajtajuk kinyílik, és amíg visszafordulnak, egyik oldalon ki lehet szállni, majd a másik oldalon be.
Az ajtók záródnak, de még meg kell várni a zöld jelzést, és már repülünk is. 🙂
Az állomást elhagyva a kabinok ismét felgyorsulnak, és rögzítődnek a drótkötélen. Belülről olyan, mintha az állomásról kilökődnének, ahogy ráakadnak a gyors szállítókötélre és hirtelen megindulnak.
Aztán elhagyva az alsó állomást, csak a zöld erdő vesz körül minket, és a kabinunk hangtalanul repül a fák lombjai között. Az oszlopok alacsonyak, a kabinok nem mennek túl magasan. A kipróbálásukban a tériszony nem akadály! 🙂
A völgyállomás 474 méter tengerszint feletti magasságban található. A felső állomás 1415 méter magasan. A pálya hossza kb. 2.5 kilométer, a menetidő kb. 15 perc.
A Katrin hegyen 1995 óta tartanak hegyi futást is, mely Ausztria legmeredekebb futóversenye. Idén 2017. június 11-én lesz a versenyt. És érdemes indulni rajta, mert pénzdíjas a verseny, az első hely 260 Eurót ér. 🙂
És ahogy egyre feljebb érünk, úgy tárul elénk Bad Ischl városa, az Ischl és a Traun folyókkal, valamint a kisebb Siriuskogl heggyel és csúccsal.
Sajnos hamar felérünk, ott a felső-, a hegyállomás.
Az állomáson ugye a kabin nem áll meg, de lelassul, egy lassabb szállítólánc, vagy kézi erő viszi tovább. Az ajtók kinyílnak és mi kényelmesen kiszállhatunk. Minden állomáson, mindig van a közelben kezelő, aki figyel és segít, ha problémánk adódna. Egyáltalán nem kell aggódni amiatt, hogy menet közben kell be- és kiszállni!
A Katrinbahn ugye 1959 óta van üzemben, azonban 1976-78-ban újjáépítették, és 2009-ben az elektronikát is modernizálták. A felvonó meghajtása a felső állomáson található. A kabinok nagyon szépen, simán suhannak, az oszlopoknál csak minimális rázkódás érzékelhető.
A Katrinbahn télen is üzemel annak ellenére, hogy már nincs síterep a hegyen. 2010-ig rendelkezésre állt egy kb. 6 km hosszú sípálya, de 2011 és 14 között télen nem üzemelt a felvonó. Aztán a 2014/15-ös téli szezontól ismét jár a felvonó télen is. A gyerekeknek van ugyan egy kis szánkópálya, de télen is inkább a túrázásé, a kirándulásé a főszerep. Különböző téli túrákat is ajánlanak.
Nade nyáron! Csodálatos túraútvonalak vannak a hegyen, csúcskeresztekkel és lélegzetelállító, 360 fokos körpanorámával.
Bad Ischl a Salzkammerguti tóvidéken fekszik, tehát a Katrin hegyről a tavakra is rá lehet látni. Körben a hatalmas, csipkés, hófödte hegyek, lent pedig a csillogó, türkiz tavak. Ezért a kilátásért (is) érdemes felmenni!
A csúcsról és a csúcsra vezető útról összesen 7 tó látszik a Salzkammerguti tóvidékből. Most csak a legismertebbeket mutatom, mert a Katrin hegy megér egy egész, külön bejegyzést.
Egyik irányban Bad Ischl, a Traun folyó és a távolban a hegyek között a Traunsee.
A másik irányban a tóvidék egyik legismertebb tava, a Wolfgangsee és a mellette magasodó Schafberg, amire fogaskerekű vasút megy fel.
A harmadik irányban pedig a Dachstein masszívum és a tövében a tóvidék másik legismertebb tava, a Hallstättersee.
A képkereten a szöveg: “Katrin mein Herzberg” – ami annyit tesz kb., hogy “Katrin, a szívem csücske”. Nekem is az lett. És aki felmegy, az szerintem mind így jár! 🙂
De vissza a felvonóhoz. A kabinokban fa padok vannak, de ha van egy kis türelmünk várni, akkor utazhatunk párnázott kabinban is a Zauner cukrászda (a városka legnagyobb cukrászdája, itt készítik az eredeti és isteni Ischler-t) szponzorálásával. Ezekben még függöny is van az ajtókon. 🙂
És míg felfelé vagy menetiránynak háttal kellett ülni, vagy forgolódni a szép kilátásért, lefelé elénk tárul a Traun völgye.
A Katrin Seilbahn technikai adatai:
- alsó állomás 474 méter
- felső állomás 1415 méter
- szintkülönbség 941 méter
- átlagos meredekség: 42,1 %
- maximális meredekség: 99,9 %
- a pálya hossza 2490 méter
- oszlopok száma: 24 db
- a kabinok száma: 46 db
- az út hossza kb. 15 perc
- a kabinok sebessége: 3,5 m/s
- kapacitás 380 fő óránként
- a kabinok távolsága egymástól: 130 m
- gyártó: Girak
- motor: Siemens
- kabinok: Swoboda
- gyártás éve: 1978
Nyitva tartás:
Nyári szezon 2016-ban április 30-tól november 7-ig, naponta 9-től 17 óráig. Utolsó hegymenet 16:30-kor, utolsó völgymenet 17:00 órakor (a 2017-es nyári szezon még nincs fent a neten, de viszonyítani a tavalyiból is lehet).
Téli szezon 2016. december 23-tól 2017. március 26-ig, minden péntek, szombat és vasárnap 10-től 16 óráig. Utolsó hegymenet 15:30-kor, utolsó völgymenet 16:00 órakor.
Árak (2016) nyár:
- felnőtt egy út 14 Euro, oda-vissza 19,50 Euro
- ifjaknak (16-18 év) egy út 11 Euro, oda-vissza 14 Euro
- gyerek (6-15 év) egy út 9 Euro, oda-vissza 12,50 Euro
- nyugdíjas (65 év felett) egy út 13,50 Euro, oda-vissza 18 Euro
Árak (2016-17) tél, oda-vissza:
- felnőtt 13,50 Euro
- nyugdíjas 12,50 Euro
- ifjú 9,50 Euro
- gyerek 8,50 Euro
Vannak különböző kedvezménykártyák, továbbá csoportkedvezmény és családi jegy is.
A felvonó alatt turistaút is vezet a hegyre, tehát gyalog is fel lehet menni, vagy le lehet jönni, ezért vannak az egyirányú jegyek.
Parkolás:
A völgyállomás mellett közvetlenül egy nagy parkoló áll rendelkezésre autóknak és buszoknak. A parkolás díja egész napra 4 Euro, azonban a Katrinbahn-ra történő jegyvásárlásnál a parkolás árát visszatérítik. Vagy a pénztárnál adnak egy ingyenes parkoló kártyát.
Én amikor megálltam, nem volt apróm, amit be tudtam volna dobni az automatába, ezért előbb elmentem jegyet venni és pénzt váltani. A pénztáros megkérdezte, hogy mivel jöttem és vettem-e már parkolójegyet, mert ha nem, akkor itt az ingyenes kártya. Csak tegyem ki az autó ablakába és nem kell parkolójegyet vennem. Igazán kellemes meglepetés volt. 🙂
És, hogy miért érdemes felmenni?
Mert egy hegyre felmenni jó. Kabinos felvonóval meg kényelmes is 🙂
És fentről olyan lélegzetelállító, gyönyörűségesen csodálatos 360 fokos panorámában gyönyörködhetünk, mint sehonnan máshonnan. Remélem kedvet kaptatok, és ha arra jártok, feltétlenül kipróbáljátok!
Katrinberg, a szívem hegye, a szívem csücske – az (egyik) kedvenc hegyem! 🙂
Az adatokat a badischl.salzkammergut.at, a lift-world.info és a kotelpalya.blog.hu oldalakról gyűjtögettem.
És ha szeretnétek értesülni az új bejegyzésekről, kövessétek a Kiránduló facebook oldalát is.
És a környék tele van látnivalóval. Bad Ischl gyönyörű, monarchiabeli városka fantasztikus színű folyókkal átszelve, a Salzkammerguti tóvidék szívében. Egy kőhajításnyira van a Wolfgangsee menetrend szerinti hajójáratokkal, a partján St. Wolfgang, ahonnan kis piros fogaskerekű vonattal mehetünk fel a Schafberg csúcsára. A szomszédban található Hallstatt, ahol a sétahajózáson kívül siklóval mehetünk fel a sóbányához és túraútvonalakat is találunk. De ha inkább még lélegzetelállító panorámát szeretnétek és remek rálátást Hallstattra, akkor irány a Dachstein északi oldala, a Krippenstein csúcsra két nagykabinos felvonóval is utazhatunk, és félúton két barlang is várja az érdeklődőket. (Ezekről mind fogok még írni. 🙂 )
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: